Snowden podziękował za śledztwo ws. PRISM

Opublikowano: 01.10.2013 | Kategorie: Polityka, Prawo, Świat komputerów, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 877

Edward Snowden, który ujawnił mediom informacje o inwigilacji elektronicznej prowadzonej przez wywiady USA i Wielkiej Brytanii, 30 września podziękował Parlamentowi Europejskiemu za dochodzenie w sprawie skandalu wokół programu szpiegowskiego PRISM.

“Dziękuję Parlamentowi Europejskiemu i komisji LIBE za podjęcie wyzwania związanego z masową inwigilacją. Inwigilacja, która dotyczy raczej całych narodów, a nie tylko jednostek, może stać się największym współczesnym zagrożeniem dla praw człowieka (…) Kultura poufności uniemożliwia naszym społeczeństwom ustanowienie odpowiedniej równowagi między prawem do prywatności a interesami rządów” – napisał Snowden w oświadczeniu odczytanym europosłom podczas posiedzenia komisji swobód obywatelskich PE (LIBE) przez amerykańską adwokatkę Jesselyn Radack. Komisja ta prowadzi śledztwo w sprawie doniesień o programie inwigilacji PRISM realizowanym przez amerykańską Agencję Bezpieczeństwa Narodowego (NSA).

Zdaniem Snowdena publiczna dyskusja o pogodzeniu prawa do prywatności z interesami rządów nie jest możliwa bez publicznej wiedzy na ten temat. “W moim kraju za ujawnianie tej wiedzy jest się prześladowanym i wypędzanym” – stwierdził Amerykanin i zaapelował o lepszą ochronę dla osób, które chcą informować o nieprawidłowych działaniach służb.

Snowden, były informatyk w NSA, nie był widziany publicznie od czasu, gdy 1 sierpnia otrzymał azyl tymczasowy w Rosji po ponad miesięcznym pobycie w strefie tranzytowej moskiewskiego lotniska Szeremietiewo, dokąd przyleciał 23 czerwca z Hongkongu. Władze USA, które oskarżają Snowedena o szpiegostwo, wielokrotnie apelowały do rządu Rosji o jego wydanie.

Komisja LIBE wysłuchała 30 września kilkorga byłych pracowników wywiadu USA i Wielkiej Brytanii, którzy potwierdzili doniesienia Snowdena, oskarżając służby tych państw o to, że pod przykrywką walki z terroryzmem na masową skalę inwigilują obywateli.

“Nigdy nie wyobrażałem sobie, że USA mogą stosować metody (dawnej wschodnioniemieckiej bezpieki) Stasi” – powiedział były pracownik NSA Thomas Drake. Jego zdaniem agencja ta stworzyła tajny system elektronicznego gromadzenia danych, który służy już nie tylko walce z terroryzmem, ale obrabowywaniu ludzi z ich wolności.

“Wyolbrzymia się zagrożenie, aby mieć dostęp do tych danych (…) Byłem świadkiem tego, jak po (zamachach na USA) 11 września 2001 r. powstawało państwo nadzoru, które narusza zasady prywatności” – dodał Drake. Uważa on, że w ten sposób działają “systemy państw totalitarnych”.

W 2006 r. Drake odszedł z NSA i ujawnił mediom informacje na temat działań wywiadu. W odwecie wszczęto przeciwko niemu dochodzenie kryminalne, pozbawiono go statusu urzędnika służby cywilnej i emerytury.

W podobnej sytuacji znalazła się Annie Machon (na zdjęciu), która pracowała dla brytyjskiego kontrwywiadu MI-5. Zrezygnowała z pracy i przekazała odpowiednim organom informacje o nieprawidłowych – jej zdaniem – działaniach tych służb. Zaapelowała też o wprowadzenie prawa chroniącego informatorów, którzy ujawniają opinii publicznej kulisy nieprawidłowych działań tajnych służb.

“Informatorzy mogą zrobić coś dobrego, pomóc powstrzymać ten buldożer państwa totalitarnego” – powiedziała Machon. Według niej w Wielkiej Brytanii są ustawy, które “pozwalają nakładać mediom kaganiec. Dziennikarze mogą być skazywani za kontakty z informatorami.”

Na początku czerwca brytyjski dziennik “The Guardian” i amerykański “The Washington Post” ujawniły dokumenty na temat istniejącego od 2007 roku programu PRISM. Podały, że w ramach tego programu NSA i FBI sprawdzają dane na serwerach takich firm jak Microsoft, Yahoo, Google, Facebook, Paltalk, AOL, Skype, YouTube i Apple; agenci służb specjalnych mają dostęp do plików audio i wideo, maili, czatów czy przesyłanych fotografii i dokumentów.

Komisja PE, która prowadzi swoje śledztwo jawnie, chce je zakończyć do końca roku. Zamierza przesłuchać również m.in. przedstawicieli władz USA, w tym ambasadora tego państwa przy UE oraz reprezentantów NSA.

Autor: jkl
Źródło: Lewica


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.