Śledztwo ws. handlu organami w Kosowie

Opublikowano: 08.03.2019 | Kategorie: Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1725

Władze Serbii dysponują własnymi materiałami i danymi na temat dochodzenia międzynarodowych organów w sprawie poważnych przestępstw w Kosowie, powiedział Sputnikowi przewodniczący Komisji ds. Kosowa i Metochii (KiM) w serbskim parlamencie Milovan Dretsun.

Według danych Komisji ds. Osób Zaginionych przy rządzie Serbii, do dziś pozostaje nieznany los 1 658 osób z około 5,8 tysiąca, które zaginęły od 1998 roku i po konflikcie zbrojnym w Kosowie i Metochii. Około 540 zaginionych to Serbowie. Władze Serbii zaznaczają, że porwania ludzi w Kosowie zaczęły się w 1998 roku, ofiarami byli głównie cywile narodowości serbskiej oraz inni (nie Albańczycy).

Grupa robocza przy komitecie parlamentarnym ds. KiM utworzyła jednolitą bazę danych o zbrodniach Armii Wyzwolenia Kosowa w latach 1998-1999 i 2000.

Zebraliśmy jednolitą bazę danych, usystematyzowaliśmy ją według obszarów odpowiedzialności, zgodnie z organizacją Armii Wyzwolenia Kosowa, według rodzaju przestępstwa — zabójstwa, tortury, bezprawne uwięzienie, gwałt. Tym samym wykonaliśmy większość pracy, oczywiście w zakresie naszej uwagi jest również nielegalny handel organami — powiedział Dretsun agencji.

Mowa również o wstępnych danych zebranych przez misję UNMIK ONZ i jej jednostki, a także przez oddział śledczy Międzynarodowego Trybunału ds. Byłej Jugosławii.

„Na przykład dane z raportu o przeglądzie obiektu na południe od miasta Burrelli w Albanii zespołu śledczego Międzynarodowego Trybunału ds. Byłej Jugosławii. Ustalono, że w tym tak zwanym „żółtym domu” są obecne ślady krwi. Znaleziono także inne dowody (naczynia i instrumenty medyczne — red.), co było pierwszym świadectwem na istnienie handlu narządami” — powiedziało agencji źródło.

W 1999 roku konfrontacja zbrojna albańskich separatystów z Armii Wyzwolenia Kosowa i serbskiej armii i policji doprowadziła do bombardowania Jugosławii (w tym czasie składającej się z Serbii i Czarnogóry) przez siły NATO.

Kosowsko-albańskie struktury w Prisztinie w lutym 2008 roku jednostronnie ogłosiły niepodległość od Serbii. Samozwańczej republiki nie uznaje Serbia, Rosja, Chiny, Izrael, Iran, Hiszpania, Grecja i wiele innych państw.

Źródło: pl.SputnikNews.com

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 2, średnia ocena: 5,00 (max 5)
Loading...

TAGI: , , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o