Śledztwo ws. handlu organami w Kosowie

Władze Serbii dysponują własnymi materiałami i danymi na temat dochodzenia międzynarodowych organów w sprawie poważnych przestępstw w Kosowie, powiedział Sputnikowi przewodniczący Komisji ds. Kosowa i Metochii (KiM) w serbskim parlamencie Milovan Dretsun.

Według danych Komisji ds. Osób Zaginionych przy rządzie Serbii, do dziś pozostaje nieznany los 1 658 osób z około 5,8 tysiąca, które zaginęły od 1998 roku i po konflikcie zbrojnym w Kosowie i Metochii. Około 540 zaginionych to Serbowie. Władze Serbii zaznaczają, że porwania ludzi w Kosowie zaczęły się w 1998 roku, ofiarami byli głównie cywile narodowości serbskiej oraz inni (nie Albańczycy).

Grupa robocza przy komitecie parlamentarnym ds. KiM utworzyła jednolitą bazę danych o zbrodniach Armii Wyzwolenia Kosowa w latach 1998-1999 i 2000.

Zebraliśmy jednolitą bazę danych, usystematyzowaliśmy ją według obszarów odpowiedzialności, zgodnie z organizacją Armii Wyzwolenia Kosowa, według rodzaju przestępstwa — zabójstwa, tortury, bezprawne uwięzienie, gwałt. Tym samym wykonaliśmy większość pracy, oczywiście w zakresie naszej uwagi jest również nielegalny handel organami — powiedział Dretsun agencji.

Mowa również o wstępnych danych zebranych przez misję UNMIK ONZ i jej jednostki, a także przez oddział śledczy Międzynarodowego Trybunału ds. Byłej Jugosławii.

„Na przykład dane z raportu o przeglądzie obiektu na południe od miasta Burrelli w Albanii zespołu śledczego Międzynarodowego Trybunału ds. Byłej Jugosławii. Ustalono, że w tym tak zwanym „żółtym domu” są obecne ślady krwi. Znaleziono także inne dowody (naczynia i instrumenty medyczne — red.), co było pierwszym świadectwem na istnienie handlu narządami” — powiedziało agencji źródło.

W 1999 roku konfrontacja zbrojna albańskich separatystów z Armii Wyzwolenia Kosowa i serbskiej armii i policji doprowadziła do bombardowania Jugosławii (w tym czasie składającej się z Serbii i Czarnogóry) przez siły NATO.

Kosowsko-albańskie struktury w Prisztinie w lutym 2008 roku jednostronnie ogłosiły niepodległość od Serbii. Samozwańczej republiki nie uznaje Serbia, Rosja, Chiny, Izrael, Iran, Hiszpania, Grecja i wiele innych państw.

Źródło: pl.SputnikNews.com