Słabość polskiej energetyki

Opublikowano: 11.06.2019 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 11

Poniższe statystyki z jednej strony pokazują nam siłę CD Projektu – polskiej firmy produkującej gry komputerowe, a z drugiej – obecną słabość polskich gigantów energetycznych. Okazuje się, że wczorajsza wycena giełdowa CD Projektu była najwyższa w historii i sięgnęła 21,963 mld zł. Tymczasem łączna wartość PGE, Taurona i Energii spadła do poziomu zaledwie 22,136 mld zł. To oznacza, że producent „Wiedźmina” i „Cyberpunka” jest dziś wart niemal tyle samo co trzy największe polskie spółki energetyczne razem wzięte.

Kapitalizacja Polskiej Grupy Energetycznej (PGE) na zakończenie wczorajszego dnia wyniosła 16,764 mld zł. Kapitalizacja Taurona – 2,686 mld zł, natomiast Energii – 3,064 mld zł. Łączna wartość giełdowa trzech wspomnianych spółek energetycznych wyniosła zatem 22,136 mld zł.

Tymczasem kurs akcji CD Projektu wystrzelił przedwczoraj do poziomu 228,50 zł. Uwzględniając fakt, iż wszystkich akcji producenta Wiedźmina jest 96 120 000 łatwo można wyliczyć, iż całkowita kapitalizacja tej spółki na zakończenie wczorajszego dnia wyniosła 21,963 mld zł, czyli niemal tyle samo, co PGE, Tauron, Energa razem wzięte!

Wspomniane statystyki pokazują nam z jednej strony siłę CD Projektu – polskiej firmy produkującej gry komputerowe (Wiedźmin, Cyberpunk), która osiągnęła sukces na skalę światową, a z drugiej – obecną słabość polskich gigantów energetycznych. Dlaczego kursy akcji PGE, Taurona i Energii są coraz niższe, a ich kapitalizacja spada? Najlepiej wyjaśnić to na przykładzie Taurona. Okazuje się, że zobowiązania (długi) tej spółki rosną w niepokojącym tempie. O ile jeszcze na koniec 2013 roku wynosiły one 8,518 mld zł, to już na koniec 2018 roku wzrosły do poziomu 14,253 mld zł.

Zwiększające się zadłużenie w powiązaniu z rosnącymi cenami uprawnień do emisji CO2 (zdecydowana większość energii produkowanej przez PGE, Tauron i Energę pochodzi z wysokoemisyjnych elektrowni węglowych) powodują, że coraz mniej jest chętnych na posiadanie akcji polskich spółek wytwarzających energię elektryczną. A to oznacza, że ceny akcji muszą spadać. Niestety (dla PGE, Taurona i Energii) nic nie wskazuje, aby ten niekorzystny trend miał się w najbliższym czasie odwrócić.

Źródło: Niewygodne.info.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 2, średnia ocena: 5,00 (max 5)
Loading...

TAGI: ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

4
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
kopydlok
Użytkownik
kopydlok

Ciekawe jaki majątek posiada CD Projekt, a jaki PGE, Taurona i Energii razem wzięte?

Aida
Użytkownik

Proste, nie zatrudniają Keanu Reevesa ;D

Cosmo
Użytkownik

Ciekawe porównanie. Jeśli CD projekt zechce sprzedać swoją firmę, to Polska nic nie straci (poza wpływami z VAT od sprzedanych gier) ale jak zadłużą elektrownie, to zaraz”pomocną” dłoń wyciągną zapewne Niemcy czy Francuzi i elektrownie czeka los polskich cukrowni. Patrz i płać Polaku za swoją ignorancję.

Fenix
Użytkownik
Fenix

Co nam służy , elektrownie czy gry CD? Dostawy prądu , prawem ludzi dla ludzi .Gry CD to przyjemność. Czy opłata za prąd od odbiorców nie ma znaczenia? Nie pokrywa wytworzonej mocy , tak dostaw prądu? Warto sprawdzić co jest nie tak , i reagować. Urzędników S.P. rozliczyć ,ustalmy za co są odpowiedzialni, tak ograniczymy ich zarobki . Ustawa o maksymalnym zarobku, urzędników S.P. Samorządy znacjonalizują nierentowne elektrownie, ludziom się to opłaca delegalizacja umowy o CO2.