Skutki nuklearnego bombardowania Nagasaki

Opublikowano: 26.06.2015 | Kategorie: Historia, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 845

Grupa japońskich naukowców znalazła film przedstawiający skutki zrzutu bomby atomowej w Nagasaki, którą przeprowadziło wojsko Stanów Zjednoczonych 9 sierpnia 1945 r., pisze gazeta “Asahi Shimbun”.

Autorami nagrania są przedstawiciele amerykańskiej armii. Film powstał dwa miesiące po strasznych wydarzeniach. Na materiale, który jest cały czas przechowywany w National Archives and Records Administration w Waszyngtonie, widać ogromne zniszczenie, góry gruzu i przerażającą pustkę, która pozostała po eksplozji.

W pierwszych kadrach widoczna jest tablica z datą 23 września 1945 r. Później amerykański żołnierz pokazuje palcem ziemię, a potem niebo. Oczywiście znajduje się on w miejscu epicentrum eksplozji.

Wojskowy nie kryje zdziwienia, gdy patrzy na zwiniętą ścianę więzienia Urakamsko Nagasaki. Pozostałości tego obiektu można oglądać do dziś w Parku Pokoju, który powstał na pamiątkę tragicznych wydarzeń. Na końcu filmu widać, jak zamknięte ciężarówki z amerykańskimi żołnierzami jadą przez miasto. Japońscy naukowcy mają nadzieję, że ich odkrycie pomoże lepiej zrozumieć skalę tragedii i przekażą cenną wiedze młodemu pokoleniu.

Bomba atomowa Fat Man została zrzucona na Nagasaki 9 sierpnia 1945r. przez amerykański bombowiec B-29. To drugi przypadek użycia broni jądrowej po Hiroszimie. Rozmiary tragedii były ogromne. Zginęło około 80 tys. osób. Liczba ofiar wzrastała z każdym rokiem. Swoje żniwo zbierały choroby popromienne.

Warto zauważyć, że we wszystkich działaniach wojennych nie planowano ataku na Nagasaki. Amerykanie zamierzali uderzyć docelowo w miasto Kokura. Wpływ na decyzję o zrzuceniu bomby miała pogoda. Bombę Fat Man zdetonowano na wysokości około 500 metrów. Eksplozja objęła powierzchnię około 110 kilometrów kwadratowych.

Autorstwo: tallinn
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.