Skóropodobny materiał z włókien z liści ananasa

Opublikowano: 21.06.2016 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 441

Piñatex to skóropodobny materiał wytwarzany z liści ananasa. Wynalazła go dr Carmen Hijosa, założycielka firmy Ananas Anam.

Hijosa odkryła właściwości włókien z liści ananasa, pracując w latach 1990. jako konsultantka Product Development and Design Center of the Philippines. Zwróciła wtedy uwagę na Barong Tagalog, tradycyjne cienkie męskie koszule, które często wykonuje się właśnie z włókien liści ananasa. Przełomem było spostrzeżenie, że z włókien można uzyskać nietkany materiał (pani doktor porównuje proces do filcu i spilśniania).

W 2014 r. szereg różnych produktów z Piñateksu zaprezentowano w Królewskim College’u Sztuki w Londynie w ramach wystawy świeżo upieczonych doktorów. W 2016 r. Hijosie przyznano nagrodę Arts Foundation UK.

Twórcy wspominali o różnych zastosowaniach Piñateksu. Puma i Camper stworzyły z niego buty, a Ally Capellino torebki. Pojawiały się też wzmianki o antybakteryjnych, oddychających opatrunkach i ociepleniach domów.

Przed pocięciem i ułożeniem w warstwach, włókna z liści są suszone przez rolników. “Płótno” można farbować czy coś na nim nadrukowywać. W ten sposób uzyskuje się różne grubości i typy faktury, w tym skórzaną.

Odpady pozostałe po produkcji wracają do farmerów i mogą być wykorzystywane jako nawóz. By uzyskać 1 metr kwadratowy Piñateksu średniej grubości, trzeba 480 liści ananasa. Obecnie włókna pozyskuje się na Filipinach, a reszta procesu ma miejsce w Hiszpanii.

Piñatex jest sprzedawany w belach o szerokości 155 cm. Z witryny Ananas Anam można ściągnąć ulotkę z danymi technicznymi oraz analizę cyklu życiowego produktu. Część testów prowadzono w Instytucie Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich w Poznaniu.

W 2014 r. cena Piñateksu wynosiła ok. 18 funtów za metr kwadratowy (na tapicerkę mebla potrzeba ok. 5 m2); dla porównania, skóra o tej samej powierzchni kosztowała między 20 a 30 GBP. Za dodatkową korzyść uznaje się też ograniczenie ilości odpadów poprodukcyjnych. Przed 2 laty pani doktor snuła plany, że od 2018 r. roczna sprzedaż Piñateksu będzie oscylować wokół 1 mln metrów kwadratowych.

Autorstwo: Anna Błońska
Na podstawie: Ananas-Anam.com
Źródło: KopalniaWiedzy.pl


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.