Skąd bierze się mgła mózgowa?

Opublikowano: 24.07.2022 | Kategorie: Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 1970

Niewielkie nowe badanie opublikowane we wtorek przez naukowców z amerykańskiego National Institutes of Health sugeruje, że odpowiedź immunologiczna wywołana przez zakażenie koronawirusem uszkadza naczynia krwionośne w mózgu i może być odpowiedzialna za długotrwałe objawy COVID.

Praca, opublikowana w czasopiśmie „Brain”, opierała się na sekcji zwłok dziewięciu osób, które zmarły nagle po zakażeniu wirusem. Zamiast znaleźć ślady wirusa SARS-CoV-2 w mózgu, zespół odkrył, że własne przeciwciała ludzi atakowały komórki wyściełające naczynia krwionośne mózgu, powodując stan zapalny i uszkodzenia.

Odkrycie może wyjaśnić, dlaczego niektórzy ludzie nadal doświadczają skutków infekcji, w tym bólu głowy, zmęczenia, utraty smaku i zapachu, niezdolności do snu i mgły mózgowej, i może pomóc w opracowaniu nowych metod leczenia przewlekłego COVID. Pacjenci często rozwijają powikłania neurologiczne związane z COVID-19, ale leżący u podstaw proces patofizjologiczny nie jest dobrze poznany. Wcześniej wykazano uszkodzenie naczyń krwionośnych i stan zapalny w mózgach pacjentów podczas autopsji, ale nie rozumiano przyczyny uszkodzeń.

Dziewięć osób w wieku od 24 do 73 lat zostało wybranych z poprzedniego badania zespołu, ponieważ na podstawie skanów wykazywały oznaki uszkodzenia naczyń krwionośnych w mózgu. Ich mózgi porównano z mózgami 10 osób z grupy kontrolnej, a zespół zbadał zapalenie układu nerwowego i odpowiedzi immunologiczne za pomocą immunohistochemii.

Naukowcy odkryli, że przeciwciała wytwarzane przeciwko COVID-19 błędnie atakują komórki, które tworzą „barierę krew-mózg”, strukturę zaprojektowaną w celu utrzymania szkodliwych czynników z dala od mózgu, jednocześnie umożliwiając przechodzenie niezbędnych substancji. Uszkodzenie tych komórek może powodować wyciekanie, krwawienie i krzepnięcie białek, co zwiększa ryzyko udaru.

Wycieki wyzwalają również komórki odpornościowe zwane makrofagami, które pędzą do miejsca uszkodzenia, aby je naprawić, powodując stan zapalny. Zespół odkrył, że normalne procesy komórkowe w zaatakowanych obszarach zostały poważnie zakłócone, wpływając na takie rzeczy, jak ich zdolność do detoksykacji i regulowania metabolizmu.

Wyniki zapewniają wgląd w biologię w pracy u pacjentów z długotrwałymi objawami neurologicznymi i mogą pomóc w opracowaniu nowych terapii, takich jak leki ukierunkowane na gromadzenie przeciwciał na barierze krew-mózg. Możliwe, że ta sama odpowiedź immunologiczna utrzymuje się u długoterminowych pacjentów z COVID, prowadząc do uszkodzenia neuronów. Oznacza to, że lek, który obniża odpowiedź immunologiczną, może pomóc takim pacjentom.

Ilustracja: TheDigitalArtist (CC0)
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.