Silna pozycja polskich firm transportowych w UE

Opublikowano: 25.02.2017 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 694

Dynamiczny rozwój polskiego transportu międzynarodowego spowodował, że w tej branży zdominowaliśmy cały unijny rynek. Co trzecia ciężarówka jeżdżąca po Europie należy do polskiej firmy. Niestety przestało się to podobać krajom “starej Unii”, które w zbyt silnej pozycji Polski zaczęły upatrywać zagrożenie dla własnych interesów. Z tego powodu zaczęły one forsować bardzo niekorzystne dla naszych przewoźników zmiany w unijnym prawie, których jedynym celem jest zniszczenie polskiej przewagi w tej dziedzinie gospodarki.

Od czasu wejścia Polski do Unii Europejskiej staliśmy się prawdziwym transportowym potentatem. Okazuje się, że wśród samochodów przewożących towary między różnymi państwami UE, co trzecia ciężarówka należy dziś do polskiej firmy. Udział w tym segmencie europejskiego rynku wzrósł z poziomu 8,8 proc. w 2004 r. aż do 34,1 proc. w roku 2015!

I właśnie to zaczęło przeszkadzać państwom należącym do “starej Unii”, których firmy transportowe zaczęły być wypierane z rynku przez polskich przedsiębiorców. W odpowiedzi na ten stan rzeczy zaczęli oni forsować, aby w branży transportu samochodowego zaczęła funkcjonować unijna dyrektywa o delegowaniu pracowników, która nakazuje firmom transportowym opłacanie swoich kierowców inaczej w każdym kraju, przez jaki przejeżdżają. Stawki godzinowe muszą być ustalane wg minimalnych stawek wynagrodzenia za pracę w danym państwie.

Rozciągnięcie tej dyrektywy na transport samochodowy spowoduje, że zbankrutuje tysiące polskich firm, dla których przejazdy przez takie kraje jak Niemcy, Francja czy Holandia przestaną być opłacalne. Zdaniem polskiego Związku Pracodawców Transport i Logistyka będzie to skutkowało utratą pracy przez ok. 150 tys. polskich kierowców. Na takim rozwiązaniu wygrają oczywiście firmy zachodnie, które wejdą na miejsce Polaków.

W kontekście niniejszej dyrektywy powstaje pytanie – skoro polscy kierowcy przymusowo mają zarabiać tak samo jak ich koledzy z Luksemburga czy Belgii (by pracodawcom nie opłacało się ich wysyłać na Zachód), to dlaczego nie wprowadzić ogólnounijnej zasady, że każdy pracownik na danym stanowisko musi zarabiać tak samo jak jego kolega z zagranicy? Dlaczego np. niemiecki Lidl ma płacić polskim pracownikom trzykrotnie mniej niż pracownikom zatrudnionym w Niemczech czy Holandii? Niech płaci tak samo! Rozciągnijmy tę zasadę na wszystkie zawody i branże! Dlaczego mamy się ograniczać? – Od razu zarżnijmy fundamentalne zasady wspólnego rynku gwarantujące swobodę przepływu towarów i usług.

Na podstawie: RMF24.pl, DoRzeczy.pl
Źródło: Niewygodne.info.pl


TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

  1. 8pasanger 25.02.2017 22:38

    Silna pozycja polskich firm opiera się na skrajnie niskich płacach kierowców.I dotacjach do polskich fir transportowych z polskiego budżetu w postaci nieracjonalnie skrajnie niskiego podatku drogowego od TIR-ów.
    https://inspro.org.pl/polecamy/jak-tiry-na-tory-przeniesiono-w-szwajcarii/

  2. Kaczor3333 26.02.2017 08:46

    A ja mam to w dupie. Wiem jedno. Polski przedsiębiorca patrzy tylko aby zgadzało się u niego w kieszeni. Ta ustawa wykończyłaby tylko takich właśnie pazernych dziadów.

  3. dagome12345 26.02.2017 22:30

    W branży transportowej jest wielu ściemniaczy(tzn. takich co to udają ,że płacą).
    Prawda jest taka ,że kierowca w Polsce może i dużo pracuje ale jak na Polskie warunki zarabia dość przyzwoite pieniądze.
    Jestem blisko tej branży i mam wielu kolegów za przysłowiowym kółkiem, wiec posiadam jako takie rozeznanie ile zarabiają. Problemy są w firmach drucik z 2-3-ema zestawami gdzie wymiana opon przesądza o rychłym upadku biznesu:)
    W firmach , które ugruntowały swoją pozycje na rynku naprawdę dobrze się zarabia( jak na Polskę).

    Chęć wprowadzenia takich zmian jest kolejnym krokiem do zabezpieczenia swoich interesów na przyszłość przez kraje “starej UE”. A posiadanie w szachu transportu międzynarodowego jest kontrolą nad krwiobiegiem organizmu – nic bez niego nie można zrobić( jeden strajk kierowców, dobrze zmanipulowany przez Polski rząd skutkuje wielomiliardowymi stratami zachodnich koncernów – tylko przewaga na rynku musi do jakiś 40-45%- zbliżamy się do tego wiec jest i reakcja ).

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.