Sieć 5G zadebiutuje w Gdańsku

Opublikowano: 14.12.2019 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 2829

Pierwszym miastem, w którym pojawi się sieć 5G, będzie Gdynia. Współpracę z miastem w tym zakresie rozpocznie operator Play – poinformował prezes Jean Marc Harion.

Jest to efekt ogłoszonej w 2018 roku strategii firmy Play. „Jesteśmy dumni, że możemy zapewnić sieć 5G pierwszemu miastu w Polsce. Tym samym jesteśmy na szybkiej ścieżce do wdrożenia technologii 5G na szeroką skalę” – powiedział Harion, dodając, że dzięki modernizacji sieci z 5G Ready do 5G można uznać, że właśnie sieć Play jest najbardziej zaawansowana pod względem technologicznym i doskonale przygotowana do wprowadzenia ogólnopolskiej sieci 5G. Modernizacji ulegnie także 100 stacji bazowych, a wszystko to zrealizowano przed czasem. Wcześniej zapowiadano, że sieć 5G zawita do Polski po Nowym Roku.

Jak podano w komunikacie na stronie Play: „Uruchomienie 5G jeszcze przed zbliżającą się aukcją częstotliwości jest możliwe dzięki dodaniu do stacji bazowych specjalistycznych podzespołów i instalacji innowacyjnego oprogramowania na istniejącej infrastrukturze działającej w paśmie 2100 MHz. PLAY będzie dysponował najnowocześniejszymi routerami Huawei 5G CPE Pro 2, dzięki którym możliwe jest współdzielenie tych samych częstotliwości zarówno przez technologię LTE, jak i 5G”. Dodano, że Play jest prekursorem takiego rozwiązania. Będzie to swego rodzaju dziewiczy rejs, jeżeli chodzi o korzystanie z sieci 5G, dlatego operator liczy na komentarze i opinie, które pomogą w przyszłości udoskonalić sieć.

„Dopuszczenie chińskich firm do rozwoju technologii 5G jest „potwornym ryzykiem, potworną nieodpowiedzialnością” – powiedział Mariusz Kamiński, minister koordynator służb specjalnych oraz wyraził ogromne zaniepokojenie, że to właśnie chiński gigant telekomunikacyjny miałby tworzyć sieć 5G w Polsce. W czasie konferencji zorganizowanej przez waszyngtoński think tank Wilson Center w Waszyngtonie szef MSWiA Mariusz Kamiński w mocnych słowach opisał jak widzi współprace z Chinami w zakresie wprowadzenia w Polsce technologii 5G.

Według Kamińskiego przedstawiciele krajów europejskich udają, że nie widzą zagrożenia ze strony Chin, podkreślając, że z tego trendu wyłamuje się zaraz za USA Polska, która to zagrożenie ma na uwadze. Kamiński odwołał się tym samym do głośnego zatrzymania chińskich szpiegów w Polsce, pracowników firmy Huawei. Stąd wizja tego, że to właśnie Huawei miałoby nadzorować sieć 5G w Polsce wzbudza stanowczy sprzeciw szefa MSWiA. „Kiedy słyszę, że chińskie firmy mają być atrakcyjnym partnerem dla rozwoju technologii 5G na świecie to ogarnia mnie przerażenie, jak bezmyślni są ludzie, którzy godzą się na takie rzeczy. Jeśli technologia 5G ma być kolejnym skokiem cywilizacyjnym dla ludzkości to wprowadzania do tak subtelnych, wrażliwych technologii, firm chińskim na zasadzie poważnego ich wejścia, jest potwornym ryzykiem, potworną nieodpowiedzialności” – grzmiał Kamiński w Waszyngtonie. Polityk dodał także, że Europa nie chce słyszeć głosu rozsądku Polski, woli bezmyślnie dopuszczać do swojego rynku Chiny.

Komisja Europejska chce, by kraje członkowskie dysponowały szeroko dostępną siecią technologii 5G do roku 2025, natomiast do roku 2020 ma być dostępna na zasadzie komercyjnej w co najmniej jednym dużym mieście każdego kraju członkowskiego.

W Polsce od dłuższego czasu trwają prace nad wdrożeniem technologii 5G. 4 lipca tego roku Sejm uchwalił ustawę o wdrożeniu sieci, zgodnie z którą budowa infrastruktury telekomunikacyjnej w takich miejscach jak parki narodowe, rezerwaty czy uzdrowiska będzie ułatwiona. Nowela zawiera m.in. przepisy związane z zapewnieniem dostępu do informacji na temat emisji promieniowania elektromagnetycznego w związku z budową i unowocześnianiem sieci. Przewidziano też stworzenie Funduszu Szerokopasmowego, którego budżet wyniesie 140 mln zł rocznie – ma on zapewnić równomierny rozwój projektu wdrażania 5G na terytorium całego kraju.

2 września w Warszawie premier Mateusza Morawieckiego i wiceprezydent USA Michaela Pence podpisali deklarację bezpieczeństwa sieci 5G. Jak informował Biały Dom, ma ona na celu przeciwdziałanie Chinom i ich rzekomym próbom wykorzystania chińskich firm do gromadzenia danych wywiadowczych.

Wcześniej „Wall Street Journal”, powołując się na poinformowane źródła podał, że amerykańska prokuratura rozszerzyła dochodzenie w sprawie działalności Huawei, co może prowadzić do dodatkowych zarzutów przeciwko chińskiemu gigantowi telekomunikacyjnemu.

Rzecznik polskiego rządu Piotr Müller mówił z kolei, że po podpisaniu deklaracji o bezpieczeństwie budowania sieci 5G strony przejdą do „konkretnych kwestii – to znaczy do badań naukowych w tym zakresie, tworzenia ram bezpieczeństwa dla nowej sieci mobilnej”.

Źródło: pl.SputnikNews.com

Komentarz „Wolnych Mediów”

Technologia 5G podwyższa normy promieniowania o kilkaset procent. Naukowcy ostrzegają, że nie zbadano wpływu tej technologii na zdrowie ludzi, dlatego jej wprowadzenie jest równoznaczne z nielegalnym i zakazanym w Konstytucji RP eksperymentem naukowym na ludziach, którzy nie wyrazili na niego zgody. Krytycy sieci 5G uważają, że stała ekspozycja na promieniowanie 5G wraz z nakładającymi się na nie promieniowaniami sieci 1G-4G i LTE wywołuje nowotwory, nadwrażliwość elektromagnetyczną, zmiany w DNA i inne choroby. W komunikatach medialnych brakuje informacji, co o uruchomieniu sieci 5G w Gdańsku myślą mieszkańcy, czy zapytano ich o zgodę i czy jej chcą. Mamy za to propagandy sukcesu telekomu.


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

8 komentarzy

 1. Szwęda 14.12.2019 13:05

  Trochę źle zaczynają, bo na Pomorzu jest największa zachorowalność na nowotwory złośliwe w Polsce, a być może nawet w całej Europie. Oczywiście gdziekolwiek zaczną wprowadzać to cholerstwo – to będzie równoznaczne z ludobójstwem!

 2. LichoNiespi 14.12.2019 14:29

  No, tzw cudowna bron hitlera doczekala sie realizacji i niszczenia ludzkosci. Facet nie doczekal tego , ale jego nasladowcy w imie cudownej techniki , w ramach /-/ ,majac wladze ponadwladzom zaczynajom realizowac plan.

 3. LichoNiespi 14.12.2019 14:33

  A jakby tak postawic ten maszt 5 G przed belwederem i przed sejmem…trzeba to poddac pod glosowanie narodowe..ze 5G to takie cacko ze rozjasni ograniczony ich rozum do 100mhg.

 4. Szwęda 14.12.2019 14:34

  A większość społeczeństwa przyklaśnie i będzie się cieszyć, bo jest otumaniona i ogłupiona technologicznymi nowinkami i innymi niepotrzebnymi do życia bzdurami i pójdzie posłusznie na wykończenie.

 5. emigrant001 15.12.2019 01:48

  kiedyś eksperymenty prowadzili na szczurach, ale na ludziach będą dokładniejsze. Wypadło na Gdańsk.

 6. LichoNiespi 15.12.2019 15:18

  Oni napisali ,cytuje…siecz 5G zadebiatuje w Gdansku…koniec cytatu
  A ja myslalem, z tego co oni przechwalali to 5 G ze takie cacko ze ho, ho ze to cacko dla podziekowania za dobrom wladze unieszczom tuz przed Belwederem i Sejmem jako dowod ze psychopotow dookola jest niemalo.

 7. Szwęda 15.12.2019 16:26

  To zdecydujcie się, rzeź zacznie się w Gdańsku czy w Gdyni, bo jakby ktoś nie wiedział to są 2 osobne miasta.

 8. polantek 15.12.2019 21:24

  Każdy dobry pomysł może zostać wykoślawiony. 5G (piata generacja) została pomyślana jako udoskonalenie istniejącej infrastuktury bezprzewodowego szybkiegi internetu w gęsto zabudowanym obszarze miejskim. W takim przypadku moce nadajników były by w zakresie do kilku watów. Jest to akceptowalne z punktu widzenia bezpieczeństwa zdrowia. Natomiast zastępowanie sieci światłowodów , której po prostu brak, 5G to totalne nieporozumienie. Moc ndajników wzrasta do 100W i wiecej na sektor a to jest ŚMIERCIONOŚNE!!!!!!!!!

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.