Setki tysięcy ludzi na protestach w całej Europie

Opublikowano: 21.11.2021 | Kategorie: Polityka, Prawo, Społeczeństwo, Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 2021

Tysiące ludzi protestowało w sobotę w Europie przeciwko lockdownom i obowiązkowym szczepieniom. Demonstracje odbyły się m.in. w Austrii, Danii, Chorwacji i Niderlandach.

Dziesiątki tysięcy ludzi wyszły na ulice Wiednia (Austria), Zagrzebia (Chorwacja), Kopenhagi (Dania) i Rotterdamu (Niderlandy), aby zaprotestować przeciwko środkom nałożonym przez rządy. W stolicy Austrii demonstrowano w sprawie lockdownu zadekretowanego przez rząd od poniedziałku i wprowadzenia obowiązku szczepień przeciwko COVID-19 w lutym przyszłego roku.

Tysiące Duńczyków zaprotestowało przeciwko przywróceniu certyfikatu covidowego na wyjazdy do miejsc wypoczynku. W niderlandzkim mieście protest przerodził się w sobotę o świcie w wybuch niezwykłej przemocy. Co najmniej siedem osób zostało rannych a pięćdziesiąt aresztowano.

Światowa Organizacja Zdrowia ponownie wyraziła w tę sobotę wielkie zaniepokojenie wzrostem liczby przypadków COVID-19 w Europie. Dyrektor regionalny organizacji, Hans Kluge, ostrzegł w BBC, że możliwe jest, że do marca 2022 roku umrze pół miliona ludzi, jeśli nie zostaną podjęte pilne środki, takie jak obowiązek noszenia masek, coś, co zostało już wyeliminowane w wielu krajach.

W Austrii kilka demonstracji objęło historyczne centrum stolicy, co było sposobem na zablokowanie serca miasta. Rozmieszczono duże siły policji (według austriackich mediów 13 000 funkcjonariuszy), aby reagować na możliwe incydenty, a przez system nagłaśniający stale informowano, że obowiązkowe jest noszenie masek, którą wielu uczestników zakładało dopiero po ostrzeżeniu. Doszło do kilku incydentów i co najmniej pięciu aresztowań, zgłoszono też skargi o „używanie symboli nazistowskich”. Według gazety „Der Standard” chodziło o gwiazdy Dawida ze słowem „niezaszczepiony”. Władze szacują, że w proteście wzięło udział od 35 000 do 40 000 osób. Protestujący maszerowali ulicami niosąc austriackie flagi.

Anton Egger, 37-letni optyk, i jego 29-letnia Monika Kaltschmid stwierdzili, że obecne ograniczenia „pachną nazizmem”. Inni przybyli tylko po to, by pokazać, że odrzucają obowiązkowe szczepienia, jak 29-letnia Barbara K. „Jestem zaszczepiona, ale to musi być dobrowolne” — tłumaczyła swą obecność.

Według szacunków lokalnych mediów około 15 000 osób demonstrowało w tę sobotę w centrum Zagrzebia przeciwko rządowym środkom mającym na celu ograniczenie infekcji koronawirusem. „Wolność”, „Szczepcie własne matki, zostawcie nasze dzieci w spokoju” i „Wolna Chorwacja” – to tylko niektóre z haseł na banerach, wśród których znalazły się m.in. wiele wizerunków Matki Boskiej i Jezusa, a także chorwackie flagi, informuje agencja EFE.

Tłum oskarżył także konserwatywnego premiera Andreja Plenkovica o „zdradę” i podczas protestu śpiewał pieśni patriotyczne. Głównym żądaniem protestujących jest zniesienie przez rząd obowiązującego od wtorku obowiązku okazywania zaświadczenia o szczepieniu, przebyciu choroby lub ujemnym wyniku testu przy wejściu do wszystkich instytucji publicznych, takich jak poczta, urząd miasta, komisariat policji czy ośrodek zdrowia. Chorwacja, gdzie tylko 46% populacji jest zaszczepionych zgodnie z pełnym harmonogramem, przechodzi przez trudną czwartą falę

Ahmed Aboutaleb, socjaldemokratyczny burmistrz Rotterdamu, nazwał incydenty w mieście „orgią przemocy”, mówiąc, że organy ścigania były kilkakrotnie atakowane i zmuszane do samoobrony. „Oddali kilka strzałów ostrzegawczych” – donosi Isabel Ferrer. W serwisach społecznościowych krąży nagranie wideo, w którym rzekomo zostaje postrzelony mężczyzna. Protest doprowadził do zamieszek wkrótce po tym, jak kilkaset osób zaczęło rzucać w funkcjonariuszy przedmiotami, fajerwerkami i petardami. Podpalono radiowozy, zniszczono rowery, przystanki autobusowe i znaki drogowe. Dochodziło również do plądrowania sklepów.

Z kolei władze Gwadelupy, jednej z dwóch głównych wysp Francuskich Antyli, po gwałtownych protestach przeciwko paszportowi zdrowotnemu, ogłosiły w piątek godzinę policyjną. Prefekt wyspy, Alexandre Rochatte, ogłosił natychmiastową godzinę policyjną do 23 listopada (od 18:00 do 5:00 czasu lokalnego) „z powodu niepokojów społecznych i aktów wandalizmu”.

Opracowanie: Andrzej Kumor
Na podstawie: El Pais
Źródło: Goniec.net


TAGI: , , , , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. Dandi1981 21.11.2021 11:11

    Jezeli zarzenie covid na swiezym powietrzu wynosi 0,01% to jaki sens ma noszenie masek na swiezym powietrzu?
    Kto zbadal maski czy sa w stanie zapobiec temu 0,01% covidowi a jezeli tak to jakie maseczki bo dzis jest tak ze to nie ma znaczenia jaka nosisz.

  2. realista 23.11.2021 00:00

    ale to trzeba być durniem, żeby zinterpretować “gwiazdy Dawida ze słowem „niezaszczepiony” jako „używanie symboli nazistowskich” :O… .. .

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.