Setki martwych ptaków w całej Europie

Opublikowano: 21.04.2020 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 341

W wielu europejskich miastach, doszło ostatnio do masowych śmierci ptaków różnych gatunków. Przykładowo tysiące martwych jaskółek zostało znalezionych w ciągu ostatnich trzech dni na ulicach Aten, na wyspach Morza Egejskiego i wokół jeziora w pobliżu portu morskiego Naupliya na Peloponezie.

https://www.youtube.com/watch?v=hSbeNCz-hfo

Grecja to jednak nie jedyne miejsce w którym zaobserwowano te niepokojące wydarzenia. W bardzo podobnym incydencie doszło do śmierci 200 kaczek w Danii, ponad 100 czapli w Turcji czy też 1000 szpaków w Rzymie. Nie wiadomo dlaczego, ale ptaki dosłownie spadają z nieba. Nikt tak naprawdę nie jest w stanie podać przyczyny tych masowych zgonów. Sytuacja ta jest o tyle problematyczna, że do podobnych incydentów dochodzi niemal od początku 2020 roku.

Tydzień temu niemieccy ekolodzy zgłosili podobny problem, który dotyczył ogromnej liczby martwych sikorek. „Zostaliśmy poinformowani o pierwszych przypadkach wykrycia martwych ptaków 11 marca. Znaleziono je w Nadrenii – Hesji i Nadrenii – Palatynacie” – powiedział ekspert ds. ochrony ptaków NABU. „Do 8 kwietnia ich liczba wzrosła do 150 sztuk. Martwe ptaki znaleziono głównie w Westerwald, Nadrenii – Palatynacie oraz w środkowej części Hesji na zachodzie Turyngii” – dodał Marius Adrion. W tym przypadku uznano, że sikorki stały się ofiarami nieznanej choroby, która pojawiła się dopiero wiosną. Ptaki chore na tę chorobę są obojętne, nie boją się obecności ludzi i odmawiają jedzenia. Często ich dzioby i oczy są zamknięte, ponadto wydaje się, że mają problemy z oddychaniem.

https://www.youtube.com/watch?v=sbR7Vg7ZnpA

Równo miesiąc wcześniej, bardzo podobne doniesienia dochodziły ze Szwajcarii. Wówczas ptaki były odnajdywane na chodniku przez przechodniów a ich badaniem zajęła się Marie-Pierre Ryser, kierownik działu dzikiej przyrody na Uniwersytecie w Bernie. Kobieta, zbadała zwierzęta i wyjaśniła że: „Szpaki przejawiają krwawienie w płucach i doznały wielu urazów głów”. Według wstępnych przypuszczeń, stado wpadł na jakąś przeszkodę. Wyklucza się jednak, że później ptaki mogły długo latać. „Mogła to być na przykład ciężarówka”. Dla władz w Thurgau sprawa jest zakończona, po tym, jak zapoznano się wynikami, które przysłano z Berna. Naukowcy wykluczyli zatrucie lub chorobę jako przyczynę śmierci.

Najwcześniejszy przypadek tego typu w 2020 roku, został zarejestrowany jeszcze 20 lutego. Wówczas, na jednej z głównych dróg w Katalonii znaleziono setki martwych ptaków. Jeden z mieszkańców nagrał nawet film podczas jazdy autostradą C-31b, łączącą Tarragonę z Salou i udostępnił wideo w sieciach społecznościowych, aby ostrzec policję i ekologów o swoim dziwnym odkryciu. Zdarzenie przykuło uwagę Grup d’Estudi i Protecció dels Ecosistemes Catalans-Ecologistes de Catalunya (GEPEC), którzy uważają, że śmierć szpaków mogła być spowodowana wyciekami chemicznymi do atmosfery lub masowym zatruciem. Mieszkańcy twierdzą, że w powietrzu odczuwalny był silny zapach chemiczny.

Mimo iż teorie są przeróżne, trudno nie odnieść wrażenia, że coś dziwnego dzieje się z populacjami ptaków w Europie. Być może jest to poprostu zbieg okoliczności albo masowe zgony ptactwa rzeczywiście są wywoływane tym samym czynnikiem, na przykład ptasią grypą lub innym patogenem. Jednak w dobie epidemicznego kryzysu z jakim się obecnie mierzymy każde doniesienie o chorobie płuc, która atakuje ptaki, ma prawo niepokoić.

Autorstwo: M@tis
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

5 komentarzy

 1. lcoyote 21.04.2020 17:19

  Bardzo proste do wytłumaczenia – TECHNOLOGIA 5G

 2. polantek 21.04.2020 21:50

  Moduł 5G Huawei RRU3279-2600 8 portów po 20W każdy , 3 moduły na wieżę 160 W x 3 sumarycznie 480 W RF !!! Dotychczas ten zakres częstotliwości był uzywany przez linie radiowe (anteny w kształcie talerza) z mocą max 1W oraz przez routery wi-fi z mocą 0.01 W. No to mamy “postęp” ale za to jak będzie “śmigać”, a te parę ptaków to się namaluje…

 3. Remigiusz 21.04.2020 22:44

  Tlen atmosferyczny ma maksima absorpcyjne przy częstotliwościach 60 i 118.7 GHz.
  https://wolna-polska.pl/wiadomosci/wplyw-promieniowania-elektromagnetycznego-wysokiej-czestotliwosci-na-czlowieka-przeglad-prac-badaczy-rosyjskich-i-ukrainskich-2019-09 5G=60Ghz
  Wzięli się za BG to powinni też za EM

 4. pikpok 22.04.2020 09:04

  @Remigiusz, taka władza w rękach ludzi,zwyrodnialcy robią pewnie już użytek z tego.

 5. lcoyote 22.04.2020 16:42

  @polantek
  Żeby tylko nie wyszło w ostateczności – że ludzi też trzeba będzie domalować

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.