Setki martwych ptaków w całej Europie

W wielu europejskich miastach, doszło ostatnio do masowych śmierci ptaków różnych gatunków. Przykładowo tysiące martwych jaskółek zostało znalezionych w ciągu ostatnich trzech dni na ulicach Aten, na wyspach Morza Egejskiego i wokół jeziora w pobliżu portu morskiego Naupliya na Peloponezie.

https://www.youtube.com/watch?v=hSbeNCz-hfo

Grecja to jednak nie jedyne miejsce w którym zaobserwowano te niepokojące wydarzenia. W bardzo podobnym incydencie doszło do śmierci 200 kaczek w Danii, ponad 100 czapli w Turcji czy też 1000 szpaków w Rzymie. Nie wiadomo dlaczego, ale ptaki dosłownie spadają z nieba. Nikt tak naprawdę nie jest w stanie podać przyczyny tych masowych zgonów. Sytuacja ta jest o tyle problematyczna, że do podobnych incydentów dochodzi niemal od początku 2020 roku.

Tydzień temu niemieccy ekolodzy zgłosili podobny problem, który dotyczył ogromnej liczby martwych sikorek. „Zostaliśmy poinformowani o pierwszych przypadkach wykrycia martwych ptaków 11 marca. Znaleziono je w Nadrenii – Hesji i Nadrenii – Palatynacie” – powiedział ekspert ds. ochrony ptaków NABU. „Do 8 kwietnia ich liczba wzrosła do 150 sztuk. Martwe ptaki znaleziono głównie w Westerwald, Nadrenii – Palatynacie oraz w środkowej części Hesji na zachodzie Turyngii” – dodał Marius Adrion. W tym przypadku uznano, że sikorki stały się ofiarami nieznanej choroby, która pojawiła się dopiero wiosną. Ptaki chore na tę chorobę są obojętne, nie boją się obecności ludzi i odmawiają jedzenia. Często ich dzioby i oczy są zamknięte, ponadto wydaje się, że mają problemy z oddychaniem.

https://www.youtube.com/watch?v=sbR7Vg7ZnpA

Równo miesiąc wcześniej, bardzo podobne doniesienia dochodziły ze Szwajcarii. Wówczas ptaki były odnajdywane na chodniku przez przechodniów a ich badaniem zajęła się Marie-Pierre Ryser, kierownik działu dzikiej przyrody na Uniwersytecie w Bernie. Kobieta, zbadała zwierzęta i wyjaśniła że: „Szpaki przejawiają krwawienie w płucach i doznały wielu urazów głów”. Według wstępnych przypuszczeń, stado wpadł na jakąś przeszkodę. Wyklucza się jednak, że później ptaki mogły długo latać. „Mogła to być na przykład ciężarówka”. Dla władz w Thurgau sprawa jest zakończona, po tym, jak zapoznano się wynikami, które przysłano z Berna. Naukowcy wykluczyli zatrucie lub chorobę jako przyczynę śmierci.

Najwcześniejszy przypadek tego typu w 2020 roku, został zarejestrowany jeszcze 20 lutego. Wówczas, na jednej z głównych dróg w Katalonii znaleziono setki martwych ptaków. Jeden z mieszkańców nagrał nawet film podczas jazdy autostradą C-31b, łączącą Tarragonę z Salou i udostępnił wideo w sieciach społecznościowych, aby ostrzec policję i ekologów o swoim dziwnym odkryciu. Zdarzenie przykuło uwagę Grup d’Estudi i Protecció dels Ecosistemes Catalans-Ecologistes de Catalunya (GEPEC), którzy uważają, że śmierć szpaków mogła być spowodowana wyciekami chemicznymi do atmosfery lub masowym zatruciem. Mieszkańcy twierdzą, że w powietrzu odczuwalny był silny zapach chemiczny.

Mimo iż teorie są przeróżne, trudno nie odnieść wrażenia, że coś dziwnego dzieje się z populacjami ptaków w Europie. Być może jest to poprostu zbieg okoliczności albo masowe zgony ptactwa rzeczywiście są wywoływane tym samym czynnikiem, na przykład ptasią grypą lub innym patogenem. Jednak w dobie epidemicznego kryzysu z jakim się obecnie mierzymy każde doniesienie o chorobie płuc, która atakuje ptaki, ma prawo niepokoić.

Autorstwo: M@tis
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl