Sekret fontanny Trytona w Nysie

Opublikowano: 14.05.2020 | Kategorie: Historia, Kultura i sport, Publicystyka

Liczba wyświetleń: 581

Dlaczego Tryton gra na muszli?

Fontanna Trytona w Nysie, znajdująca się w pobliżu rynku miejskiego, kryje w sobie pewien sekret. Rzecz dotyczy pytania, dlaczego przedstawiony tu Tryton gra na muszli. Z mitologii wiemy, że Tryton był bóstwem morskim, synem Posejdona i Amfitryty. Według starożytnych wierzeń musiał grać na muszli, aby wzburzać i uspokajać fale morskie. W sztuce starożytnej i nowożytnej przedstawiano Trytona w postaci pół człowieka i pół ryby, zawsze z muszlą w dłoni. Sztuka czasów nowożytnych nawiązała do antyku. W grę wchodziło nie tylko niepowtarzanie treści mitologicznych, lecz także wykorzystywanie ich do wyrażenia pewnych uniwersalnych prawd życia i przyrody.

W sztuce baroku mamy do czynienia z dziełami nawiązującymi do motywu antycznej harmonii — tzw. barok klasycyzujący. Jednym z symboli harmonii rozumianej jako zgodność życia z naturą był w czasach baroku motyw Trytona grającego na muszli. Dlatego też z takim przedstawieniem spotkamy się w wielu europejskich fontannach miejskich i ogrodowych. Miało to symbolizować spokój, ład i harmonię życia zgodną z rytmem przyrody. U podstaw takiego myślenia leżała popularna w czasach nowożytnych filozofia stoicka.

Z motywem Trytona w fontannie spotykamy się często we włoskiej sztuce, skąd wiele artystycznych motywów przybyło w czasach baroku na Śląsk, czego przykładem jest nasza fontanna.

Fontanna Trytona jest duża. Została wykonana w latach 1700–1701 z jasnego kamienia. Wieloboczna balustrada otacza jej dużych rozmiarów trzon, na którym wyrzeźbiono delfiny z otwartymi paszczami. W górnej części trzonu znajduje się herb Nysy i inskrypcja „S.P.Q.N. 1701”. Trzon wieńczy olbrzymia muszla, a w niej znajduje się klęcząca postać Trytona z uniesionymi rękoma, w których trzyma on muszlę przyciśniętą do ust. Tryton grający na muszli miał symbolizować pokój i harmonię Nysy w dobie baroku. Zatrzymajmy się na chwilę przy inskrypcji. Skrót „S.P.Q.N.” jest nawiązaniem do antycznego skrótu z herbu Rzymu z czasów starożytnych: „Senatus Populusque Romanum”. Przez stulecia skrót ten symbolizował potęgę Rzymu. Czyżby użycie tego starożytnego motywu rzymskiego było świadomym nawiązaniem do antyku, a tutaj symbolem potęgi ówczesnej Nysy?

Pewien związek z Rzymem zauważamy też w formie artystycznej fontanny nyskiej. Przypomina ona wykonaną przez wielkiego włoskiego mistrza sztuki barokowej Gianlorenzo Berniniego Fontanne del Tritone w Rzymie, wykonaną w latach 1642–1643 na zlecenie papieża Urbana VIII. Ten rzymski akcent w Nysie nie jest dziełem przypadku. Przecież przez stulecia to miasto nazywano Śląskim Rzymem.

Autorstwo tekstu i zdjęcia: Marek Sikorski
Na podstawie książki pt. “Nysa. Osobliwości i zabytki”
Źródło: WolneMedia.net

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI:

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o

Potrzebujemy Twojej pomocy!

 
Wyczerpują się środki na działalność Naszego Portalu. W tym miesiącu pomoc finansowa zmalała i istnieje zagrożenie zbiórki na działalność w sierpniu. Dlatego prosimy wszystkich dobrych i szczodrych ludzi, dla których los Naszego Portalu nie jest obojętny, ponieważ go cenią za kulturę słowa oraz wzbogacenie ich wiedzy i życia, o pomoc w szczęśliwym ukończeniu zbiórki na działalność nadchodzącym miesiącu. Aby zapewnić Naszemu Portalowi stabilność w przyszłości, zachęcamy również do dołączania do elitarnej, stałej grupy wspierających. Zostań naszym sponsorem! Nie pozwól aby portal „Wolne Media” zawiesił działalność! Ważny jest każdy grosik! Czy nam pomożesz?

Nasze konto bankowe TUTAJ – Konto PayPala TUTAJ