Liczba wyświetleń: 886
Osoby borykające się ze schorzeniami ukrytymi na co dzień mają wiele problemów i mimo, że jest to jawny problem, to najczęściej porusza się te kwestie na forach internetowych, gdzie osoby niepełnosprawne zmagające się z chorobami psychicznymi, niepełnosprawnością intelektualną, czy epilepsją, piszą o swojej bezradności wobec stereotypów, albo złości na tych, którzy w nie wierzą.
Do Rzecznika Praw Obywatelskich zwracają się osoby niepełnosprawne ze skargami związanymi z umieszczaniem na orzeczeniu o stopniu niepełnosprawności jego symbolu (należy dodać, że symbol niepełnosprawności widnieje również na legitymacji osoby niepełnosprawnej). Wnioskodawcy uważają, że jest to nieuzasadnione ingerowanie w prywatność.
Niestety w społeczeństwie, w którym tak wiele stereotypów, uprzedzeń i uproszeń, czy jedynej słusznej racji trudno się dziwić, że osoby niepełnosprawne nie chcą, aby na orzeczeniu o stopniu niepełnosprawności widniał symbol informujący o jej przyczynie. Skargi osób niepełnosprawnych są wynikiem ich dyskryminacji na rynku pracy. Niestety często, gdy pracodawca dowiaduje się o chorobie psychicznej, epilepsji, czy też niepełnosprawności intelektualnej nie jest zainteresowany podpisaniem umowy o pracę, czy też nawet, gdy schorzenie dotyczy osoby będącej już pracownikiem – kontynuowania umowy. Obecne regulacje mogły zatem słusznie zostać uznane za utrudnienie w znalezieniu pracy.
Mimo że osoby borykające się ze schorzeniami specjalnymi często nie potrzebują dostosowania miejsca i warunków pracy, to stereotypy na temat choroby sprawiają, że mają one spore trudności w znalezieniu pracy. Wnioskodawcy skarżący się na obecne rozwiązania mają zatem rację. Rzecznik Praw Obywatelskich uważa, że „orzeczenie zamiast symbolu choroby czy schorzenia, powinno zawierać konieczne dla osoby niepełnosprawnej dostosowania i udogodnienia w miejscu i procesie pracy. Nowelizacja przepisów prawa, która uwzględniałaby konieczność ochrony danych wrażliwych pracowników z niepełnosprawnościami pozytywnie wpłynęłaby na ich funkcjonowanie na rynku pracy.”
Rzecznik Praw Obywatelskich zwrócił się z prośbą do Pełnomocnika Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych o rozważenie, czy dla aktywizacji zawodowej osób z niepełnosprawnościami konieczne jest ujawnienie pracodawcy informacji o przyczynach niepełnosprawności oraz o przedstawienie stanowiska Pełnomocnika w przedstawionej sprawie oraz o poinformowanie o podjętych lub planowanych działaniach w tym zakresie. Wielu osobom niepełnosprawnym przedstawienie orzeczenia o stopniu niepełnosprawności utrudnia znalezienie pracy. To nawet skazanie na wykluczenie. Zmiana w kwestii orzeczeń mogłaby wpłynąć na poprawę sytuacji osób niepełnosprawnych ze schorzeniami ukrytymi, ale czy to sprawa skończy się poważnymi rozważaniami i decyzjami, które wyrwą osoby niepełnosprawne ze schorzeniami ukrytymi z niezasłużonej izolacji czas pokaże.
Autorstwo: Irene_A
Na podstawie: Diru.pl, RPO.gov.pl
Źródło: WolneMedia.net