Schorzenia ukryte, czyli otwarty problem

Opublikowano: 08.10.2016 | Kategorie: Publikacje WM, Społeczeństwo, Wiadomości z kraju, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 794

Osoby borykające się ze schorzeniami ukrytymi na co dzień mają wiele problemów i mimo, że jest to jawny problem, to najczęściej porusza się te kwestie na forach internetowych, gdzie osoby niepełnosprawne zmagające się z chorobami psychicznymi, niepełnosprawnością intelektualną, czy epilepsją, piszą o swojej bezradności wobec stereotypów, albo złości na tych, którzy w nie wierzą.

Do Rzecznika Praw Obywatelskich zwracają się osoby niepełnosprawne ze skargami związanymi z umieszczaniem na orzeczeniu o stopniu niepełnosprawności jego symbolu (należy dodać, że symbol niepełnosprawności widnieje również na legitymacji osoby niepełnosprawnej). Wnioskodawcy uważają, że jest to nieuzasadnione ingerowanie w prywatność.

Niestety w społeczeństwie, w którym tak wiele stereotypów, uprzedzeń i uproszeń, czy jedynej słusznej racji trudno się dziwić, że osoby niepełnosprawne nie chcą, aby na orzeczeniu o stopniu niepełnosprawności widniał symbol informujący o jej przyczynie. Skargi osób niepełnosprawnych są wynikiem ich dyskryminacji na rynku pracy. Niestety często, gdy pracodawca dowiaduje się o chorobie psychicznej, epilepsji, czy też niepełnosprawności intelektualnej nie jest zainteresowany podpisaniem umowy o pracę, czy też nawet, gdy schorzenie dotyczy osoby będącej już pracownikiem – kontynuowania umowy. Obecne regulacje mogły zatem słusznie zostać uznane za utrudnienie w znalezieniu pracy.

Mimo że osoby borykające się ze schorzeniami specjalnymi często nie potrzebują dostosowania miejsca i warunków pracy, to stereotypy na temat choroby sprawiają, że mają one spore trudności w znalezieniu pracy. Wnioskodawcy skarżący się na obecne rozwiązania mają zatem rację. Rzecznik Praw Obywatelskich uważa, że “orzeczenie zamiast symbolu choroby czy schorzenia, powinno zawierać konieczne dla osoby niepełnosprawnej dostosowania i udogodnienia w miejscu i procesie pracy. Nowelizacja przepisów prawa, która uwzględniałaby konieczność ochrony danych wrażliwych pracowników z niepełnosprawnościami pozytywnie wpłynęłaby na ich funkcjonowanie na rynku pracy.”

Rzecznik Praw Obywatelskich zwrócił się z prośbą do Pełnomocnika Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych o rozważenie, czy dla aktywizacji zawodowej osób z niepełnosprawnościami konieczne jest ujawnienie pracodawcy informacji o przyczynach niepełnosprawności oraz o przedstawienie stanowiska Pełnomocnika w przedstawionej sprawie oraz o poinformowanie o podjętych lub planowanych działaniach w tym zakresie. Wielu osobom niepełnosprawnym przedstawienie orzeczenia o stopniu niepełnosprawności utrudnia znalezienie pracy. To nawet skazanie na wykluczenie. Zmiana w kwestii orzeczeń mogłaby wpłynąć na poprawę sytuacji osób niepełnosprawnych ze schorzeniami ukrytymi, ale czy to sprawa skończy się poważnymi rozważaniami i decyzjami, które wyrwą osoby niepełnosprawne ze schorzeniami ukrytymi z niezasłużonej izolacji czas pokaże.

Autorstwo: Irene_A
Na podstawie: Diru.pl, RPO.gov.pl
Źródło: WolneMedia.net


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.