Sanders żąda zbadania możliwych zbrodni wojennych Izraela

Opublikowano: 16.01.2024 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 2224

Senator Bernie Sanders zapowiedział, że w tym tygodniu wymusi głosowanie w Senacie nad rezolucją, która może zawiesić pomoc dla Izraela, jeśli Departament Stanu USA nie przedstawi raportu na temat wykorzystania izraelskiej broni w Strefie Gazy. Ta broń, jak zauważa Sanders, w dużej mierze pochodzi ze Stanów Zjednoczonych.

Występując w programie CNN „State of the Union”, Sanders (niezależny senator z Vermont) powiedział prowadzącemu Jakeowi Tapperowi, że we wtorek wieczorem wymusi głosowanie nad swoją rezolucją. Opiera się ona na sekcji 502B(c) Ustawy o Pomocy Zagranicznej z 1961 roku, która upoważnia Kongres do „żądania informacji o praktykach w zakresie praw człowieka w danym kraju oraz do zmiany lub zakończenia amerykańskiej pomocy wojskowej dla tego kraju w świetle otrzymanych informacji”.

Jeśli rezolucja zostanie przyjęta, administracja Bidena będzie zobowiązana w ciągu 30 dni do przedstawienia raportu na temat naruszeń praw człowieka przez Izrael albo dojdzie do zawieszenia całej pomocy wojskowej dla tego kluczowego amerykańskiego sojusznika na Bliskim Wschodzie. „To, co dzieje się teraz w Gazie to straszliwa katastrofa humanitarna” – powiedział Sanders. „Mówimy o 23 000 zabitych ludziach. Prawie 60 000 zostało rannych. A dwie trzecie zabitych to kobiety i dzieci. Około 70% budynków mieszkalnych w Gazie zostało zniszczonych”.

Według lokalnych urzędników do poniedziałku liczba ofiar śmiertelnych w Gazie przekroczyła 24 000. „To, co dzieje się teraz w Gazie w ciągu trzech miesięcy, jest gorsze niż to, co miało miejsce w Dreźnie przez okres dwóch lat” – zauważył Sanders, odnosząc się do bombardowań miasta Drezno w Niemczech przez siły USA i Wielkiej Brytanii podczas II wojny światowej. „Moim zdaniem od samego początku, Izrael ma prawo odpowiadać na ten straszliwy atak terrorystyczny ze strony Hamasu, ale nie ma prawa prowadzić wojny przeciwko całemu narodowi, kobietom i dzieciom” – stwierdził senator. „Kongres Stanów Zjednoczonych musi działać, ponieważ wiele z tych zniszczeń dokonuje się przy użyciu sprzętu wojskowego dostarczonego przez Stany Zjednoczone Ameryki” – dodał.

„To, co próbujemy zrobić, jest bezprecedensowe” – powiedział senator z Vermont. „To pierwszy raz, kiedy ta konkretna rezolucja jest przedstawiana do głosowania. To pierwszy raz, kiedy widzimy, że członkowie Kongresu zaczynają stawać w opozycji do pomocy dla Izraela”. „Więc to będzie długi i trudny proces, ale musimy od czegoś zacząć” – dodał senator. „To jest początek”.

Chociaż „Ustawa o pomocy zagranicznej” – uchwalona za administracji Johna F. Kennedy’ego – teoretycznie uzależnia amerykańską pomoc od przestrzegania standardów praw człowieka, wielokrotnie była manipulowana, aby umożliwić pomoc wojskową dla państw naruszających je, w tym sprawców ludobójstwa w Gwatemali.

Sanders, który jest niepraktykującym Żydem i ponad 60 lat temu mieszkał na izraelskim kibucu, na początku tego miesiąca wezwał Kongres do zablokowania dodatkowego finansowania wojskowego dla Izraela, sprzeciwiając się wnioskowi administracji Bidena o dodatkowe 14,3 miliarda dolarów dla kraju, który już otrzymuje prawie 4 miliardy dolarów rocznej pomocy zbrojeniowej. Biden dwukrotnie ominął Kongres, aby przyspieszyć „pilne” dostawy broni do Izraela.

Podczas niedzielnej rozmowy Sanders odniósł się również do zeszłotygodniowego bombardowania Jemenu przez siły USA i Wielkiej Brytanii w odpowiedzi na ataki rebeliantów Huti na żeglugę na Morzu Czerwonym. „Prezydent ma prawo odpowiedzieć w sytuacji awaryjnej na zakłócenia międzynarodowej żeglugi spowodowane przez Huti” – powiedział. „Z drugiej strony, musi też niezwłocznie zwrócić się do Kongresu. To Kongres ma prawo do wypowiedzenia wojny, a nie prezydent Stanów Zjednoczonych. Mam nadzieję, że ta sprawa niezwłocznie trafi do Kongresu”.

Źródło: Trybuna.info


TAGI: , , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

  1. Stanlley 16.01.2024 10:39

    To się obudzili… jak szambo zaczęło wybijać to postanowili umyć rączki… Przypominam że w stosunku do innych krajów, na wykroczenia w stylu brak demokracji – reagują spuszczaniem bomb… a tutaj za masowe mordy na cywilach, tylko wstrzymanie pomocy 😛 Ale nie ma się co dziwić – Izrael to ich gwarancja pilnowania interesów na bliskim wschodzie. A wiedzieliście że przez Izrael idzie rura pompująca ropę – kupony od tego odcina kapitał z USA? Wiedzieliście że typowy Izraelczyk to tak nie opływa w bogactwa, raczej jest mocno trzymany przez władzę za twarz? Nie są idealni, jakoś ich tak nie bronię – ale też nie uważam że należy na nich wyładowywać agresję.

  2. LichoNiespi 16.01.2024 12:37

    Brawo panie Sanders..punkt 2 to wstrzymanie wszelkiech amerykanskich $$$$$ dla banderowcow.

  3. emigrant001 16.01.2024 15:35

    to tylko przedstawienie dla gojów, nic więcej.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.