Samoloty będą miały „pióra”

Opublikowano: 05.03.2018 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 285

Naukowcy z Petersburskiego Uniwersytetu Państwowego opracowali sterowane mechanizmy do skrzydeł samolotów – „pióra” pozwalające na dostosowanie się do powiewów wiatru i zrównoważenie turbulencji. Poinformował o tym doktor hab. fizyki i matematyki, profesor Petersburskiego Uniwersytetu Państwowego Oleg Graniczyn.

Turbulencją nazywają zjawisko polegające na pojawieniu się niekontrolowanych fal w strumieniu powietrza, co wywołuje „nurkowanie” samolotów, trzęsienie w kabinie i niekiedy katastrofy lotnicze.

„Opracowaliśmy „pióra” do skrzydeł samolotu — sterowane mechanizmy z czujnikami ciśnienia, które mogą unosić się i zawracać za pomocą silnika elektrycznego i równoważą turbulencję. Do sterownia systemem „piór” nie jest potrzeby centralny komputer a sami urządzenia są połączone w sieć i wzajemnie dostosowują się — wyjaśnił. — Każde małe „piórko” dostosowuje się do sąsiednich: jeśli ciśnienie atmosferyczne wzrasta, nieco się unosi, jeśli spada — trochę opada. Na wszystkich elementach skrzydła zachodzą związane ze sobą procesy i dostosowujemy się do każdego powiewu wiatru” — powiedział.

W ramach projektu realizowanego przy wsparciu Rosyjskiego Funduszu Naukowego naukowcy przetestowali na dronie o rozpiętości skrzydła 2 m działający prototyp systemu „piór” i przygotowują kolejną, doskonalszą wersję, której testy dopiero się szykują. Projektanci zwrócili się także do urzędu patentowego Rospatent, by zarejestrować urządzenie w rosyjskim polu prawnym. Po zakończeniu wszystkich faz testów rozpocznie się produkcja na indywidualne zlecenia. W tym celu znaleziono partnera przemysłowego, a w przyszłości „pióra” do walki z turbulencją zostaną zaproponowane producentom sprzętu lotniczego.

„W naturze nie ma nic zbędnego, jeśli ptaki latają w powietrzu z piórami, a nie łyse, oznacza to, że jest to korzystniejsze z punktu widzenia aerodynamiki” — podkreślił naukowiec. Oleg Graniczyn także powiedział, że wynalazek ma być dostosowany do użytku na łodziach podwodnych.

Docent katedry Kompleksów Aerokosmicznych Petersburskiego Państwowego Uniwersytetu Urządzeń Aerokosmicznych Michaił Tichomirow nazwał rozwiązanie „bardzo ciekawym i aktualnym”. Według niego pomimo dziesiątek tysięcy artykułów naukowych napisanych na ten temat problem turbulencji obecnie nie jest rozwiązany. „Jesteśmy gotowi zaproponować projektantom współpracę — wzięcie udziału w projekcie a także zaproponować nasze stoiska doświadczalne do przyszłych etapów testów doświadczalnego egzemplarza systemu „piór” do samolotów” — powiedział specjalista.

Źródło: pl.SputnikNews.com

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o