Sądowa porażka IPN

Opublikowano: 14.09.2020 | Kategorie: Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 989

Pomnik Bohaterom Czerwonych Sztandarów w Dąbrowie Górniczej zostaje. Jak ustalił portal Gazeta.pl, Naczelny Sąd Administracyjny odrzucił skargę IPN w tej sprawie, podtrzymując orzeczenie z poprzedniej instancji, niekorzystne dla propagandystów z IPN.

Mieszkańcy Dąbrowy Górniczej bronili pomnika, przedstawiającego uzbrojonych robotników z pochodnią i czerwonym sztandarem, przez wiele lat. Najpierw w 1990 r., podczas pierwszej fali „dekomunizacyjnej”. Potem w 2018 r., gdy Instytut Pamięci Narodowej wydał opinię, w myśl której pomnik powinien zostać zniszczony, gdyż odsłonięto go w ramach obchodów rocznicy rewolucji październikowej, a całą kompozycję uznać należy za symbol komunizmu. I później, już w sądach administracyjnych, dążąc do uchylenia instrukcji Instytutu.

Władze miasta na czele z prezydentem Marcinem Bazylakiem przekonywały, że pomnikowi bohaterowie czerwonych sztandarów to nie godni potępienia komuniści, a polscy robotnicy, współtworzący w 1918 r. nowe lokalne władze niepodległej Polski – uznające rząd kierowany przez ludzi Polskiej Partii Socjalistycznej. Prezydent Bazylak twierdził również, że jest to dla mieszkańców miejsce spotkań i powszechnie akceptowany element miejskiego krajobrazu.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w styczniu 2020 r. przyznał rację gminie. Stwierdził, że IPN nie ustosunkował się w sposób merytoryczny do argumentów drugiej strony i posłużył się w swojej opinii „mało precyzyjnymi sformułowaniami”. Instytut w maju złożył skargę kasacyjną do Naczelnego Sądu Administracyjnego i właśnie ona, dowiedziała się Gazeta.pl, została pod koniec sierpnia oddalona. Pomnik zostaje.

Warto jednak w tym miejscu przypomnieć, że wydarzenia w Zagłębiu Dąbrowskim w listopadzie 1918 r. miały bardziej złożony charakter. Po tym, gdy austro-węgierskie władze okupacyjne przekazały władzę przedstawicielowi polskiej Rady Regencyjnej, niepopularnej wśród miejscowych robotników, Okręgowy Komitet Robotniczy PPS przystąpił do budowania własnych struktur administracyjnych. Nie wszyscy jednak robotnicy popierali taką drogę: bardzo liczni byli również zwolennicy SDKPiL oraz PPS-Lewicy, głoszących ideę ponadnarodowej rewolucji proletariackiej. To SDKPiL oraz PPS-Lewica ogłosiły na początku listopada strajk powszechny, podczas którego sformułowano postulaty ośmiogodzinnego dnia pracy i ustanowienia płacy minimalnej. Powstawały, jak w rewolucyjnej Rosji, rady robotnicze. By faktycznie opanować sytuację w Zagłębiu, utworzona przez PPS Rada Komisarzy Ludowych, sięgnęła po wsparcie Polskiej Organizacji Wojskowej, zrealizowała również niektóre hasła socjalne głoszone przez bardziej radykalnych konkurentów. Ruch rad robotniczych i ich radykalizację w Zagłębiu PPS-owskie powstrzymały, rozbrajając w grudniu 1918 r. Czerwoną Gwardię tworzoną przez SDKPiL, a w styczniu 1919 r. wprowadzając na trzy miesiące stan wyjątkowy.

Autorstwo: Małgorzata Kulbaczewska-Figat
Źródło: Strajk.eu


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Doctor Who 16.09.2020 14:14

    Faktycznie międzwojenny PPS był znacząco różny od komunistów, czy też bolszewików. Zrównywanie tych dwóch odmiennych polityk jest działniem, które można określić jako kryminalne. Proponuje zapoznać się z historią PPS. Daje dużo do myślenia.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.