Sąd odrzuca apelację od wyroku ws. aresztu statku

Opublikowano: 05.05.2021 | Kategorie: Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1819

Sąd gospodarczy miasta Ismailia w Egipcie odrzucił apelację właściciela kontenerowca Ever Given od postanowienia w sprawie aresztowania statku i jego ładunku, poinformowała egipska gazeta „Al-Ahram”.

Sąd we wtorek „postanowił odrzucić skargę złożoną przez firmę właściciela statku Ever Given, który zablokował Kanał Sueski i podtrzymać decyzję o jego aresztowaniu”, pisze gazeta.

Firma ubezpieczeniowa UK Club poinformowała 23 kwietnia, że właściciele kontenerowca złożyli apelację do sądu w Ismailii od decyzji o aresztowaniu statku i jego ładunku. Jako podstawę do apelacji firma wskazała kilka przyczyn, również wątpliwości dotyczące „legalności aresztowania ładunku” i „brak uzasadnienia dla znacznych roszczeń administracji Kanału Sueskiego” odnośnie wypłaty odszkodowania. Wcześniej w kwietniu sąd gospodarczy w Ismailii postanowił skonfiskować kontenerowiec Ever Given, dopóki właściciel nie wypłaci 900 mln dolarów. Suma odszkodowania zawiera koszty administracji Kanału Sueskiego za ściągnięcie Ever Given z mielizny, naprawę statku, starty kanału na skutek jego zablokowania.

W pozwie administracja Kanału Sueskiego powołuje się na odpowiedni artykuł egipskiego Prawa o handlu morskim, zezwalający na konfiskatę statku decyzją specjalnego sądu. Statek znajduje się obecnie w okolicy Wielkiego Jeziora Gorzkiego w najszerszej części kanału. Japońska firma Shoei Kisen, do której należy kontenerowiec, poinformowała w kwietniu, że prowadzi negocjacje odnośnie obniżenia sumy odszkodowania. Z kolei szef administracji kanału Osama Rabia potwierdził 26 kwietnia dążenie do porozumienia w sprawie negocjacji z firmą-właścicielem i firmą ubezpieczeniową oraz przejście do zadowalającego wszystkie strony kompromisu, wyrażając nadzieję na jak najszybsze osiągnięcie porozumienia.

Kontenerowiec Ever Given o długości 400 metrów kierował się z Chin do Rotterdamu, 23 marca osiadł na mieliźnie na 151 kilometrze Kanału Sueskiego, zagradzając go na sześć dni i blokując ruch. Statek został zdjęty z mielizny 29 marca po kilku próbach, w operacji wzięło udział ponad 15 holowników, wznowiono nawigację. Ostatni z 422 statków czekających w kolejce z powodu incydentu opuściło kanał 3 kwietnia.

Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.