Rzecznik Praw Obywatelskich ostrzega Zakopane

Opublikowano: 18.11.2019 | Kategorie: Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 2633

Zakopane jest jedyną gminą w Polsce, która nie przyjęła programu przeciwdziałania przemocy w rodzinie. Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar ostrzega, że jeśli radni nie podejmą stosownej uchwały, to razem z burmistrzem stracą swoje stanowiska. Rada gminy zajmowała się uchwałą antyprzemocową już dziesięć razy. Jak dotąd bezskutecznie.

W rozmowie z Radiem Zet Adam Bodnar powiedział, że otrzymał już w tej sprawie pismo od wiceministra pracy, rodziny i polityki społecznej Marcina Zielenieckiego. „Minister Zieleniecki wskazuje, że poinformował władze Zakopanego o konieczności przyjęcia tego planu i wykonaniu przepisów prawa” – oświadczył Bodnar. „Jeżeli tak się nie stanie, to być może trzeba będzie wszcząć procedurę z odpowiednich przepisów z ustawy o samorządzie terytorialnym: rozwiązać radę, odwołać burmistrza czyli podjąć działania władcze wobec organów, które są odpowiedzialne za przyjęcie tego planu” – powiedział RPO Adam Bodnar.

Bodnar podkreślił, że Zakopane jest jedyną jednostką samorządu terytorialnego, która od czterech lat nie przyjęła programu przeciwdziałania przemocy w rodzinie. „My nie jesteśmy jako kraj państwem ani federalnym, ani państwem z autonomiami. Nie może być tak, że jakakolwiek jednostka samorządu terytorialnego mówi: nie obowiązują nas przepisy, my tutaj stosujemy inne zasady” – wyjaśniał RPO.

Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. franek 18.11.2019 19:50

    Tak w praktyce wygląda “samorządność” w Polin.

  2. franek 18.11.2019 19:53

    Nie wyraziłem się może dosyć precyzyjnie. Chodzi o totalitarny centralizm. Ciekawe, że gdy jacyś samorządowcy zdradzają się z antypolskością, mają jakieś lewackie odpały itd. to rząd PiS jest “zmuszony” uznać ich niezależność, a tu jest twardy. Założę się, że ta ustawa jest przeciw przemocy tylko z nazwy, a tak naprawdę ma za zadanie niszczyć rodzinę.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.