Rzecznik Praw Obywatelskich ostrzega Zakopane

Opublikowano: 18.11.2019 | Kategorie: Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 2161

Zakopane jest jedyną gminą w Polsce, która nie przyjęła programu przeciwdziałania przemocy w rodzinie. Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar ostrzega, że jeśli radni nie podejmą stosownej uchwały, to razem z burmistrzem stracą swoje stanowiska. Rada gminy zajmowała się uchwałą antyprzemocową już dziesięć razy. Jak dotąd bezskutecznie.

W rozmowie z Radiem Zet Adam Bodnar powiedział, że otrzymał już w tej sprawie pismo od wiceministra pracy, rodziny i polityki społecznej Marcina Zielenieckiego. „Minister Zieleniecki wskazuje, że poinformował władze Zakopanego o konieczności przyjęcia tego planu i wykonaniu przepisów prawa” – oświadczył Bodnar. „Jeżeli tak się nie stanie, to być może trzeba będzie wszcząć procedurę z odpowiednich przepisów z ustawy o samorządzie terytorialnym: rozwiązać radę, odwołać burmistrza czyli podjąć działania władcze wobec organów, które są odpowiedzialne za przyjęcie tego planu” – powiedział RPO Adam Bodnar.

Bodnar podkreślił, że Zakopane jest jedyną jednostką samorządu terytorialnego, która od czterech lat nie przyjęła programu przeciwdziałania przemocy w rodzinie. „My nie jesteśmy jako kraj państwem ani federalnym, ani państwem z autonomiami. Nie może być tak, że jakakolwiek jednostka samorządu terytorialnego mówi: nie obowiązują nas przepisy, my tutaj stosujemy inne zasady” – wyjaśniał RPO.

Źródło: pl.SputnikNews.com

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 7, średnia ocena: 3,29 (max 5)
Loading...

TAGI: ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
franek
Użytkownik
franek

Tak w praktyce wygląda “samorządność” w Polin.

franek
Użytkownik
franek

Nie wyraziłem się może dosyć precyzyjnie. Chodzi o totalitarny centralizm. Ciekawe, że gdy jacyś samorządowcy zdradzają się z antypolskością, mają jakieś lewackie odpały itd. to rząd PiS jest “zmuszony” uznać ich niezależność, a tu jest twardy. Założę się, że ta ustawa jest przeciw przemocy tylko z nazwy, a tak naprawdę ma za zadanie niszczyć rodzinę.