Rządzący przejmą największą opozycyjną gazetę?

Opublikowano: 06.09.2016 | Kategorie: Media, Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 469

Największy dziennik lewicowo-liberalnej opozycji wobec rządów węgierskiego Fideszu, a więc „Népszabadság”, jest bliski wykupienia przez spółkę należącą do Lőrinca Mészárosa, biznesmena związanego z premierem Viktorem Orbánem.

Węgierska telewizja ATV poinformowała, że spółka Duna Aszfalt Kft. jest bliska wykupienia koncernu medialnego Mediaworks Hungary Zrt., należącego do austriackiej firmy Vienna Capital Partners. Spółka Mediaworks Hungary Zrt. w swojej ofercie ma kilka magazynów oraz stron internetowych poświęconych różnorodnej tematyce, jednak przede wszystkim wydaje ona dziennik sportowy „Nemzeti Sport”, a także największe lewicowo-liberalne pismo opozycji czyli „Népszabadság”. Założony w 1956 roku dziennik można porównać do „Gazety Wyborczej”, także pod względem jego stosunku do kolejnych prawicowych rządów.

Tymczasem firma zainteresowana nabyciem „Népszabadság” należy do biznesmena Lőrinca Mészárosa, który jednocześnie pełni funkcję burmistrza wsi Felcsút, znajdującej się kilkadziesiąt kilometrów na zachód od Budapesztu. Najbardziej znanym mieszkańcem Felcsút jest natomiast węgierski premier Viktor Orbán. To lider Fideszu pozwolił Mészárosowi na rozwinięcie jego firmy budowlanej, będącej obecnie największym beneficjentem rządowych zleceń na budowę infrastruktury drogowej.

Mészáros zajmuje obecnie 31. miejsce w rankingu najbogatszych Węgrów, choć jeszcze przed trzema laty był klasyfikowany na miejscu 88. Biznesmen i samorządowiec jest również głównym inwestorem klubu Puskás Akadémia, którego stadion znajduje się obok domu Orbána, a w lutym kupił większość udziałów w chorwackim NK Osijek.

Na podstawie: napi.hu, hvg.hu
Źródło: Autonom.pl


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.