Rząd przyjmie kilka tysięcy Afgańczyków?

Opublikowano: 24.08.2021 | Kategorie: Polityka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 2423

Przedwczoraj na lotnisku w Warszawie wylądował szósty samolot z Afganistanu, a lada moment powrócić z tego kraju mają dwie kolejne maszyny. Początkowo rząd Mateusza Morawieckiego zapewnił, że przyjmie w Polsce tylko kilkudziesięciu byłych współpracowników polskiego kontyngentu w Afganistanie. Częstotliwość lotów wskazuje jednak na możliwość przyjęcia przez nasz kraj kilku tysięcy imigrantów.

Od ubiegłego poniedziałku tysiące osób koczuje na lotnisku w Kabulu, próbując wydostać się z Afganistanu. Sam obiekt został zabezpieczony przez wojsko Stanów Zjednoczonych i międzynarodowej koalicji, dzięki czemu możliwa jest skoordynowana organizacja kolejnych lotów. W niedzielę rano na Lotnisku Chopina w Warszawie wylądował więc szósty samolot z afgańskiej stolicy, zaś w ciągu kilkunastu godzin przylecieć mają dwa następne.

Polskojęzyczne media poinformowały, że łącznie pierwsze sześć lotów ewakuowało z Afganistanu ponad 400 osób. Jeśli chodzi o kolejne powroty samolotów, to pierwszy z nich ma wylądować z 70, natomiast drugi z prawie 100 Afgańczykami na pokładzie.

Na razie nie wiadomo dokładnie, ilu Afgańczyków pozostanie w Polsce. Początkowo rządzący mówili bowiem o chęci sprowadzenia kilkudziesięciu osób, a więc byłych współpracowników polskiego kontyngentu wojskowego oraz ich rodzin. Później premier Mateusz Morawiecki mówił o przetransportowaniu 300 osób, przy czym część z nich miała trafić do różnych państw należących do Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Warto przypomnieć w tym miejscu, że zdaniem „Dziennika Gazety Prawnej”, Stany Zjednoczone poprosiły Polskę o przyjęcie blisko 3 tys. Afgańczyków. Polskie władze miały odnieść się do tego pomysłu z rezerwą, z kolei minister Michał Dworczyk nie potwierdził żadnej dokładnej liczby afgańskich imigrantów mogących osiedlić się na terenie naszego kraju.

O możliwości przyjęcia dużej liczby Afgańczyków mówił w ubiegłym tygodniu wiceprezes Prawa i Sprawiedliwości, Antoni Macierewicz. Były minister obrony narodowej zaznaczył, że chodzi nie tylko o współpracowników polskiej misji w Afganistanie.

Na podstawie: rmf24.pl, forsal.pl
Źródło: Autonom.pl


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.