Rząd prześladuje religijnie katechetów z Kabindy

Opublikowano: 30.12.2014 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata, Wierzenia

Liczba wyświetleń: 610

Katecheci z Katolickiego Kościoła Ameryk zostali zatrzymani przez angolską policję po tym, jak protestowali przeciwko zamknięciu ich świątyni przed siedzibą rządu prowincji Kabinda. Manifestacja przerodziła się w starcie pomiędzy protestującymi a policją.

Angolska policja kazała zamknąć dziesiątki kościołów za to, że funkcjonują wbrew obowiązującemu w kraju prawu.

Zwierzchnik Kościoła Ameryk, ks. Casimiro Congo, oskarża Policję Narodową o gwałty na kobietach i zatrzymania bezbronnych katechetów. Kapłan podaje, że policja zaatakowała i zniszczyła kościół podczas modlitwy katechetów i kobiet “i jako że ci ludzie są już zmęczeni tą całą tyranią, przyszli do siedziby władz, żeby domagać się sprawiedliwości”.

Wpisy na Twitterze świadczą o obecności dużej liczby policjantów przed Kościołem ks. Casimiro. “Z ostatniej chwili: duże siły policyjne przed Katolickim Kościołem Ameryk ks. Casimiro Congo” – informował Correntes Do Kwanza.

Do starcia z policją doszło w trakcie protestu, którego uczestnicy oskarżali rząd o prześladowanie na tle religijnym i nieposzanowanie wolności wyznania, gwarantowanej przez Konstytucję Republiki.

Rezydencja ks. Congo była już otoczona przez policję w sierpniu, gdy oskarżył on o prześladowanie Kościół katolicki. Duchowny stwierdza, że chrześcijanom “zamyka się usta w Kabindzie” i nie rozumie przyczyn szykan wobec nich.

Kabinda jest enklawą, która mieści się pomiędzy Republiką Konga a Demokratyczna Republiką Konga. Od 1885 r. znajdowała się pod protekcją Portugalii. W 1920 r. weszła w skład ówczesnej Portugalskiej Afryki Zachodniej. Obecnie jest jedną z 18 prowincji Demokratycznej Republiki Angoli. Jednakże od 1960 r. Kabinda walczy o niepodległość, najpierw od Portugalii, a następnie od Angoli.

Enklawa ta jest bogata w zasoby naturalne, takie jak ropa, jednak ludność żyje poniżej progu ubóstwa. Na jej terytorium mamy do czynienia z dużą ilością przemocy “wynikającej ze zbytniej obecności angolskich wojsk” – zarzut taki formułuje Front Wyzwolenia Enklawy Kabindy (FLEC), który zwrócił się do “społeczności międzynarodowej o mediację mającą na celu zmuszenie Angoli do zaprzestania przemocy w Kabindzie”.

Autorstwo: Manuel Ribeiro
Tłumaczenie: Grzegorz Kobędza
Źródło: Global Voices


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.