Więzienie za czytanie podręcznika rewolucjonisty

Opublikowano: 18.11.2015 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 782

Akt buntu, planowanie masowego nieposłuszeństwa i fałszowanie paszportów – takie zarzuty przedstawiono 17 aktywistom, którzy od czerwca znajdują się w areszcie. Wszystko przez przynależność do klubu książki.

Grupa aktywistów i aktywistek czytała książkę jednego z zebranych, dziennikarza Domingosa da Cruz opowiadającą o narzędziach, służących do obalenia funkcjonującej w Angoli atrapy demokracji oraz słynną „Od dyktatury do wolności: podstawy walki wyzwoleńczej” Gene’a Sharpa. Sharp był kilkukrotnie nominowany do Pokojowej Nagrody Nobla, nazywany jest „Machiavellim pacyfizmu”, a wspomniana lektura opowiadać ma krok po kroku o tym, w jaki sposób bez użycia przemocy obalić dyktaturę.

Czytanie dzieła Sharpa zostało uznane za akt nieposłuszeństwa, a wszystkie osoby, zgromadzone w klubie książki, zostały zatrzymane. Wśród aresztowanych znajdują się aktywiści wcześniej znani z akcji, wymierzonych w rządzącego od 36 lat prezydenta Jose Eduardo dos Santosa. Raper Luaty da Silva Beirão i 19-letni obecnie Nito Alves spędzili dwa miesiące w więzieniu w 2013 roku za produkcję koszulek z napisami, wzywającymi do obalenia dos Santosa.

To niejedyne w tym roku aresztowania, związane z książkami. W maju do więzienia trafił Rafael Marques de Morais, dziennikarz i autor książki „Krwawe diamenty: korupcja i tortury w Angoli”, opowiadającej ze szczegółami o ponad stu morderstwach i setkach torturowanych pracowników w kopalniach diamentu, współnależących do wysoko postawionych angolskich wojskowych. De Morais został oskarżony o zniesławienie; postawiono mu też 23 inne zarzuty, za które grozi mu w sumie osiem lat pozbawienia wolności.

Autorstwo: JS
Źródło: Strajk.eu


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.