Rząd obywatelom, nie koncernom

Opublikowano: 19.12.2012 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 875

Na Węgrzech decyzją rządu od stycznia o 10 proc. zostaną obniżone ceny gazu, prądu i ogrzewania dla gospodarstw domowych, a kosztami obniżki zostaną obciążone firmy energetyczne.

Rzecznik węgierskiego rządu Andras Giro-Szasz ocenił, że na tej decyzji skorzysta około 40 proc. Węgrów – informuje Wyborcza.biz. Dla firm energetycznych sytuacja nie jest korzystna, jednak według rzecznika rządu zachodnie firmy zarobiły już wystarczająco dużo na kupionych przez siebie w 1995 r. węgierskich zakładach energetycznych. Jak podaje Giro-Szasz, przez 17 lat węgierskie firmy przynosiły zachodnim inwestorom średnio ponad 20 proc. zysku rocznie.

Od przyszłego roku rząd Węgier obłoży też firmy energetyczne podatkiem w wysokości 50 proc., najwyższym na świecie. Obniżyć ten podatek będzie można tylko dzięki inwestycjom.

Analitycy oceniają, że obniżka cen energii może w przyszłym roku wyhamować inflację na Węgrzech.

Źródło: Nowy Obywatel


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

6 komentarzy

  1. bolobolo 19.12.2012 13:50

    Kurczę, ja mam znajomego Węgra. Muszę z nim pogadać jak tam się zaczepić.

  2. saal 19.12.2012 14:29

    Chcielibyście, żeby rząd narzucał Wam ceny usług, które świadczycie?

  3. lboo 19.12.2012 14:54

    @seal: “Chcielibyście, żeby rząd narzucał Wam ceny usług, które świadczycie?”

    Ja bym bardzo chciał żeby rząd narzucał w taki sposób ceny usług. Tak samo jak jestem za tym żeby rząd chronił mnie przed napadem, rozbojem, kradzieżą, oszustwem, nieuczciwymi sprzedawcami itp. itd.

    Są pewne zasady moralne wbudowane naturalnie w psychikę człowieka. I w przypadku jednostki to stosunkowo dobrze działa. Czyli każdy zdaje sobie sprawę że nie powinno sie okradać kogoś innego i zdaje sobie sprawę z konsekwencji.

    Natomiast w przypadku dzikiego neoliberalnego kapitalizmu, zwłaszcza jeśli mamy do czynienia z sektoerem finansowym, czy korporacjami żadne prawa moralne ani dobre obyczaje nie obowiązują. Jesli wiec ktoś nie jest w stanie dostosować się do regół które tworzą społeczeństwo należy takiego kogoś pozbawić możliwości działania na niekorzyśc społeczeństwa.

  4. ja6669 20.12.2012 00:52

    HAHAHHAHHAAAAHHHAHA sall nie, nie chcielibysmy…

  5. lboo 20.12.2012 10:14

    @Fenix: “a jeśli rząd nie działa moralnie, i prowokuje wszystko to; przed przed czym chciałbyś, by cię bronił ?”
    Jak dla mnie to wygląda tak że rząd jednak broni interesów tych których reprezentuje. Problem w tym że nie reprezentuje obywateli, tylko wąską uprzywilejowaną grupę.

    Jakikolwiek stworzysz system społeczny musi być ktoś kto broni tych słabszych przed tymi silniejszymi. Chyba ze zakładasz że idealny system to taki w którym hierarchia społeczna odzwierciedla siłe jednostki (lub grupy). Mamy teraz dokładnie taki system, gdzie wyznacznikiem siły są pieniądze.

    “Chciałbym poznać twoje zdanie , po co ci władza rządu ?”
    Ja nie chce władzy rzadu, ja chcę żeby to społeczeństwo decydowało o zasadach je okreslajacych, a nie pieniądz jak to ma miejsce obecnie.

    Parafrazując Twoje pytanie. Po co Ci władza pieniądza? (bo tak realnie działa nasz system).

    A teraz jak zrobić zeby to działało. Moim zdaniem cały problem w tym aby jednostka zarzadzająca, w naszym wypadku rząd, czy samorząd lokalny, czy jakikolwiek inny organ zarządzający był podporządkowany społeczeństwu i działał w jego interesie.
    Czyli demokracja zamiast demokracji fasadowej jaka mamy obecnie i współpraca zamiast rywalizacji.

  6. goldencja 20.12.2012 12:16

    Jeśli rząd broni interesu swoich obywateli przed firmami zagranicznymi, to jestem za. Byle tylko krajowych firm nie niszczył swoimi ustawami.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.