Rząd Netanjahu zamknął izraelskie media publiczne

Opublikowano: 12.05.2017 | Kategorie: Media, Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 632

Skrajnie prawicowy rząd Beniamina Netanjahu nakazał – bez zapowiedzi – zatrzymanie emisji programów publicznego radia i telewizji.

Geula Even Sa’ar, prezenterka Mabat („Spojrzenie”), głównego, wieczornego wydania programu informacyjnego telewizji publicznej, ze łzami w oczach odczytała tę wiadomość na antenie – to był ostatni dziennik. W tym samym czasie publiczne radio Kol Israel (Głos Izraela) zapowiedziało, że jego programy skończą się nazajutrz. Radio publiczne nadawało od 81 lat, telewizja od 49.

O „reformie” mediów publicznych rząd Likudu mówił od lat. Premier nie krył swej awersji do dziennikarzy i szczególnie do programów śledczych mediów publicznych. Minister kultury z jego partii Miri Regew wielokrotnie wypowiadała się na rzecz kontroli mediów publicznych przez rząd. To linia bliska deputowanemu Dawidowi Bitanowi, koordynatorowi partii tworzących większość w Knesecie, dla którego „dziennikarze mają zbyt dużo wolności”.

Zamiast dotychczasowej struktury ma powstać jeszcze w tym miesiącu PBC – Public Broadcasting Corporation – mieszane, publiczno-prywatne przedsiębiorstwo ściśle podległe rządowi. Odpowiednią ustawę Kneset przegłosował wczoraj w nocy, w 24 godziny po zatrzymaniu działania publicznych mediów. Przeprowadzona nagle likwidacja niepokoi prezydenta Re’uwena Rivlina, według którego „ustanowienie komisarza politycznego (dla mediów) źle wróży przyszłości państwa”. Związki zawodowe dziennikarzy utrzymują, że nie chodziło tu o deficytowość publicznej telewizji, jak twierdzi rząd, lecz, że była „szydercza i niepokorna” wobec poczynań administracji rządowej.

Autorstwo: JSz
Źródło: Strajk.eu


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.