Rząd Morawieckiego chce oddać Polakom pieniądze z OFE

Opublikowano: 04.04.2019 | Kategorie: Gospodarka, Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1961

Przed wyborami, które mają się odbyć jesienią tego roku, rząd Mateusza Morawieckiego chce wprowadzić w życie plan zagospodarowania środków przejętych z Otwartych Funduszy Emerytalnych (OFE). Program zakłada, że pieniądze miałyby wrócić na konta Polaków.

“W przeciwieństwie do polityków Platformy Obywatelskiej nie chcemy zawłaszczać OFE. Pracujemy nad koncepcją, którą chcemy przedstawić w najbliższych miesiącach, dotyczącą przekazania Polakom aktywów zarządzanych przez OFE” – powiedział premier Mateusz Morawiecki dziennikarzom “Rzeczpospolitej”. “25 proc. aktywów OFE, w tym aktywa ulokowane w zagranicznych akcjach i obligacjach, trafiłoby do Funduszu Rezerwy Demograficznej. Pozostałe 75 proc. trafiłoby na specjalne, prywatne konta emerytalne obywateli” – dodał polski premier.

Jak podaje “Rzeczpospolita”, aktywa OFE są aktualnie warte ponad 160 mld zł. Rząd PO około połowę wcześniejszej wartości łącznej aktywów OFE, czyli ponad 150 mld zł, przeniósł do ZUS. Rząd PIS rozważał dotąd przeniesienie do ZUS również pozostałej części pieniędzy z OFE, jednak obecnie większą popularnością cieszy się plan zwrócenia 75 proc. pozostałej sumy Polakom na indywidualne konta oszczędnościowe.

Problem jednak w tym, że konta, na które pieniądze miałyby zostać zwrócone, najprawdopodobniej nie byłyby zwykłymi prywatnymi kontami bankowymi, ale specjalnymi kontami utworzonymi w ramach Pracowniczych Planów Kapitałowych, czyli w ramach nowego programu emerytalnego PIS-u. Konto w PPK miałoby być założone każdemu automatycznie, ale z programu można by było się wycofać.

“Z programu można zrezygnować w każdym momencie trwania. Pieniądze można wypłacić w dowolnym momencie, choć pod pewnymi warunkami. Skończenie oszczędzania wcześniej wiązać się będzie np. z utratą bonusów od państwa. Jednocześnie warto dodać, że środki na PPK są w pełni dziedziczne. Po śmierci oszczędzającego trafią do spadku” – wyjaśnia Mateusz Ratajczak na portalu Money.pl.

Źródło: PolishExpress.co.uk

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 1, średnia ocena: 5,00 (max 5)
Loading...

TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

6
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Szwęda
Użytkownik
Szwęda

Dziedziczenie całożyciowej krwawicy odkładanej do państwa albo na jakieś fundusze jest chyba bardzo dobrym pomysłem. Przy obecnej katastrofalnej umieralności Polaków np. na nowotwory, często jest tak, że osoba przechodzi na emeryturę, ale jest na niej bardzo krotko, bo najczęściej w kilka lat po przejściu umiera na raka!

akami
Użytkownik
akami

Powiem tak. Skoro tak mówi bankier, który serwował Polakom tzw. “kredyty frankowe” to zapala mi się czerwona lampka, która mruga do mnie jednym okiem, a drugie oko skierowane jest na moją kieszeń. Czyli w skrócie jesli Rząd coś daje to musi to zabrać wcześniej. Zapewne z obietnic Pana M. zostanie chudy szkielet. Nie brałbym zatem takich słów na powaznie, chyba, że ogłosi to w orędziu do narodu. W końcu 160 mld złotych warte jest publicznego ogłoszenia. Po cichu zabrane, z hukiem oddane. A jeśli nic się nie stanie, no to mamy kolejną wrzutkę sondażówkę dla ubogich.

Cosmo
Użytkownik

Pozostałe 75 proc. trafiłoby na specjalne, prywatne konta emerytalne obywateli” czyli nie moje. Ja nam deafult’owe. Ciekawe ile kiełbasy wyborczej w promocji mógłbym kupić za “moje” oszczędności z OFE?

radical3dom
Użytkownik
radical3dom

Łże jak pies, niech rzad sie zajmie spalaniem wegla pod ziemią w celu zasilenia domostw i fabryk tanim prądem z polskiego węgla, niech zajmie sie ustawa amerykanska 447 a na koniec niech rozwiąże rząd!!

lboo
Użytkownik
lboo

Rząd Morawieckiego z tego co widzę to raczej zajmuje się oddawaniem pieniędzy polskich obywateli amerykanom lub syjonistom żydowskim. Nie sądzę żeby nastąpiła taka nagła zmiana.
Moim skromnym zdaniem im mniej zasobów trafi w ręce obecnego rządu tym mniej wyląduje w lepkich rączkach nadmienionych powyżej.

Fenix
Użytkownik
Fenix

I tak ” Pieniądze można wypłacić w dowolnym momencie, choć pod pewnymi warunkami. Skończenie oszczędzania wcześniej wiązać się będzie np. z utratą bonusów od państwa.” Bonusem rząd w państwie Tuska zagrabiło OFE . Banki swoje odebrały ,resztę przepisały , gdzie tu bonus dla emeryta ? Podaruj sobie bonus państwowy ! Zwróć OFE na osobiste konto pracowników , Osobisty Fundusz Emerytalny, bez państwa udziału !!! Z bonusem od państwa mataczysz Morawiecki. Bonus przeznacz na Fundusz Inwestycyjny w Polsce . tzw FIP Osobista wola pracownika przystąpienia do FIP . Bo następny rząd przejmie PPK , a pracownikowi i przyszłemu emerytowi , pokaże państwo figę ..!..