Rząd Kanady oczekuje „współpracy” banków z obywatelami

Opublikowano: 28.11.2023 | Kategorie: Gospodarka, Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1882

Minister finansów Chrystia Freeland oczekuje, że banki będą przestrzegać nowego zestawu zasad i wytycznych mających na celu ochronę właścicieli domów, z których miliony muszą obecnie renegocjować pożyczki hipoteczne oprocentowane według wyższych stopach procentowych.

„Najczęściej słyszę to, że ludzie niepokoją się stopami procentowymi, zwłaszcza ci, którzy mają kredyty hipoteczne i obawiają się przedłużenia kredytu hipotecznego” – powiedziała Freeland w wywiadzie wyemitowanym w niedzielę w Rosemary Barton Live. „I myślę, że jest to bardzo zrozumiałe”.

Z raportu opublikowanego przez „Royal LePage” wynika, że ​​w ciągu najbliższych 18 miesięcy ponad trzem milionom Kanadyjczyków przyjdzie odnowić kredyt hipoteczny. W rezultacie wielu może spodziewać się znacznie wyższych miesięcznych płatności. Powoduje to niepokój wśród właścicieli domów, z których niektórzy obawiają się konieczności wprowadzenia znaczących zmian w stylu życia, aby dostosować się do wyższych kosztów.

W ramach jesiennego sprawozdania gospodarczego opublikowanego we wtorek Freeland przedstawiła „Kanadyjską kartę kredytu hipotecznego”, niewiążący zbiór wytycznych i oczekiwań, jakie Ottawa przedstawiła bankom w odniesieniu do kredytów hipotecznych. „Karta” – która nie ma mocy prawnej – zawiera środki obejmujące możliwość tymczasowego przedłużenia okresów amortyzacji, zakończenie testu warunków skrajnych w przypadku odnowienia oraz rezygnację z niektórych opłat.

Zapytana, czy można ufać bankom, że będą przestrzegać wytycznych bez jasnego mechanizmu egzekwowania prawa, Freeland stwierdziła, że ​​wierzy, że interesy rządu, banków i zwykłych Kanadyjczyków są w tej kwestii zbieżne. „Mam nadzieję – ale także naprawdę wierzę – że banki będą współpracować z nami, rządem i Kanadyjczykami, aby wywiązać się z tych zobowiązań”. Niektórzy twierdzą, że środki te nie są wystarczająco daleko idące. Freeland nie wykluczyła także dodatkowych działań w wiosennym budżecie. „Będziemy się temu przyglądać jak jastrząb – jak grupa jastrzębi w finansach – i zdecydowanie jesteśmy gotowi zrobić więcej, jeśli zajdzie taka potrzeba”.

Freeland, która jest także wicepremierem, powiedziała, że ​​jej drugim celem jest szeroka poprawa stanu gospodarki, tak aby Bank of Canada mógł swobodnie obniżać stopy procentowe bez obawy przed ponowną inflacją.

Autorstwo: Andrzej Kumor
Źródło: Goniec.net


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.