Rząd idzie na wojnę z nietrzeźwymi kierowcami

Opublikowano: 07.07.2021 | Kategorie: Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 2031

Rzecznik rządu Piotr Müller skomentował zapowiedzi premiera Mateusza Morawieckiego dotyczące zwiększenia kar dla pijanych sprawców wypadków drogowych. Z jednej strony musi to być kara ograniczenia lub pozbawienia wolności, a z drugiej – odpowiedzialność finansowa – powiedział.

Rzecznik rządu Piotr Müller poinformował na antenie radiowej Jedynki, że kwestia bezpieczeństwa na drogach jest niezwykle istotna, dlatego kary dotyczące w szczególności pijanych kierowców, powinny być zaostrzone. Z jednej strony jest zapowiedź obowiązkowego elementu alimentacyjnego, jeżeli ktoś popełnia przestępstwo pod wpływem alkoholu, ale z drugiej strony należy rozważyć podniesienie innych kar za skrajne wykroczenia.

„Kary powinny być wyższe i mieć charakter bezwzględny. One muszą być dwojakie. Z jednej strony, to musi być dotkliwa kara, jeżeli chodzi o ograniczenie czy pozbawienie wolności, ale z drugiej strony to musi być też odpowiedzialność finansowa” – zaznaczył.

Zmiany w prawie mają być odpowiedzią na tragiczne wydarzenie na Podkarpaciu, gdzie w minioną sobotę doszło do wypadku drogowego. Kierowane przez 37-latka Audi S7 zderzyło się z Audi A4. W wypadku zginęło małżeństwo, które osierociło trójkę małych dzieci. Kierowca Audi S7 przeżył i obecnie przebywa w szpitalu. Według wstępnych ustaleń prokuratury, 37-latek w chwili wypadku jechał z prędkością co najmniej 120 km/godz. Miał 1,7 promila alkoholu w organizmie. Grozi mu do 12 lat pozbawienia wolności.

„Tragedia w Stalowej Woli spowodowana przez pijanego kierowcę poruszyła całą Polskę. Mnie, jako ojca czworga, w sposób szczególny” – oświadczył za pośrednictwem „Facebooka” premier Mateusz Morawiecki. Przypomniał, że trójce osieroconych dzieci przyznał renty specjalne. Dodał, że „drogowi piraci na rauszu nie są odosobnionym przypadkiem na polskich drogach”. „To smutna codzienność. I nie dotyczy to tylko „zwykłych” kierowców, ale (o zgrozo!) ludzi, którzy powinni być przykładem i wzorem dla innych. Celebrytów, sportowców, dziennikarzy, polityków” – stwierdził.

„Aby maksymalnie poprawić bezpieczeństwo na polskich drogach na początku roku rząd przyjął przygotowany w Ministerstwo Infrastruktury Program Bezpiecznej Infrastruktury Drogowej na lata 2021-2024. W jego ramach podejmujemy działania ukierunkowane na zwiększenie ochrony uczestników ruchu oraz stworzenie bezpiecznej infrastruktury drogowej – a w efekcie zmniejszenie liczby wypadków i ich ofiar” – napisał Morawiecki. Poinformował, że rząd przeznaczy na ten cel 2,5 mld zł.

Zapowiedział prace legislacyjne, które będą określały odpowiedzialność osób prowadzących po alkoholu „nie tylko karną, ale również zobowiązujące do płacenia alimentów osobom poszkodowanym”.

Premier zaapelował o to, „aby każdy zastanowił się, zanim wsiądzie za kółko pod wpływem alkoholu”. „Społeczna odpowiedzialność za pijanego kierowcę ciąży nie tylko na tym, kto kieruje lub wsiada do auta pijany, ale również na tych, którzy widząc to – nie reagują albo przyzwalają na jazdę po alkoholu. To jest potencjalne morderstwo. Odpowiedź jest jedna – zero tolerancji dla drogowych bandytów” – napisał.

Zdjęcie: akreyche (CC0)
Źródło: pl.SputnikNews.com

Komentarz „Wolnych Mediów”

A co z obowiązkiem alimentacyjnym dla dzieci osieroconych po szczepieniach rodziców na COVID-19 i karaniem osób odpowiedzialnych za te zgony?


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

5 komentarzy

 1. Stanlley 07.07.2021 15:47

  A zkład że jak kurz opadnie to pan S7 – mający rodzinkę w wymiarze sprawiedliwości jakoś ładnie się wymiga? Już przecież wypowiadał się jego ojciec – że taki dobry chłopak był…. bo mało to wypadków jest w kraju? Czemu się rozdmuchuje wypadek jego synalka….

 2. AstroCris 07.07.2021 15:53

  A co z karaniem osób odpowiedzialnych za zgony w związku z lokdaun w służbie zdrowia i odwoływaniem zaplanowanych zabiegów?

 3. Stanlley 07.07.2021 16:59

  A no to że sobie takie prawo wprowadzili że jeśli intencją była walka z davidem to każde łamanie przepisów jest usprawiedliwione – czy to samowolka budowlana czy uśmiercanie pacjenta – co jest swego rodzaju mimo wszystko łamaniem przepisów – ale usprawiedliwienie jest….

 4. JaceK 08.07.2021 08:00

  W 2020r. pijani sprawcy spowodowali ~10% wypadków ze skutkiem śmiertelnym. Wyeliminujmy tę przyczynę. Ale co zrobić z pozostałymi 90%. Gdyby wyeliminować trzeźwych, ilość wypadków zmniejszyła by się o 90%. Może warto iść w tym kierunku? Takie są statystyki.

 5. dobra rada 08.07.2021 16:25

  Rząd próbuje se punkty robić opowiadając jakieś bajki o walczeniu z pijanymi kierowcami. Tak pogadają, pogadają, za 2 tygodnie ludzie zapomną i skończy się gadanie.
  Gdyby naprawdę chcieli coś zrobić, to, to naprawdę nie jest nic trudnego.
  Jedziesz nawalony, zostaniesz złapany? Zabierają ci auto i po temacie (narzędzie służące do popełnienia przestępstwa).
  Możnaby się jeszcze pokusić, żeby oddawać osobie, która przyłapała/zgłosiła policji takiego gagatka, chociaż to prowadziłoby do patologii i donosicielstwa.
  Tak więc chyba lepszym rozwiązaniem byłyby przetargi na używane samochody. A uzyskane fundusze przeznaczyć na pomoc dla ofiar pijanych kierowców.
  To naprawdę jest prostę jak się ma dobrą wolę. Ale kiedy władza nie ma takiej woli, to niestety nic z tego nie będzie. Będą się tylko lansować przez jakiś czas, a potem zmienią temat.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.