Rząd Grecji rozważa częściową prywatyzację kolei

Opublikowano: 03.05.2012 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 339

Grecki rząd rozważa podzielenie państwowej spółki kolejowej, sprzedając prawa do obsługi niektórych tras prywatnym operatorom. Powodem jest chęć osiągnięcia jak największych wpływów z prywatyzacji oraz ominięcie progów regulacyjnych.

Początkowo rząd planował sprzedać całą spółkę TrainOSE (posiadającą monopol i obsługującą 500 km tras) w ramach spłaty międzynarodowego pakietu pomocowego.

Szef państwowej agencji prywatyzacyjnej (HRADF) poinformował jednak, że dążąc do maksymalizacji wpływów z procesu prywatyzacji, państwo rozpatruje inny model sprzedaży, podobny do tego stosowanego w Wielkiej Brytanii.

„HRADF rozważa uruchomienie procedur przetargowych dzięki którym zainteresowani operatorzy będą mogli nabyć trakcję kolejową w różnych częściach kraju”.

Obecnie właścicielem greckiej sieci kolejowej jest Grecka Kolej (OSE).

Zainteresowane kupnem całości lub części OSE są rosyjskie koleje, francuska SNCF oraz największa spółka kolejowa w Rumunii, Grup Feroviar.

HRADF planuje ogłosić przetarg na odsprzedaż TrainOSE w ostatnim kwartale roku.

Wpływy ze sprzedaży mają pomóc krajowi osiągnąć poziom 19 mld euro ze sprzedaży aktywów państwowych do końca 2015 roku, co jest częścią planów obniżenia długu publicznego z 165 proc. PKB do 116,5 proc. w roku 2020.

Źródło: Grecja w Ogniu


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.