Rynek pracownika – już czy jeszcze nie?

Opublikowano: 08.05.2017 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 2

Z badania ManPower Group, które analizowało perspektywy zatrudnienia na najbliższy okres, wynika, że 91 proc. firm deklaruje wzrost liczby etatów lub stabilizację ich liczby na obecnym poziomie. Trwa dobra koniunktura dla polskiego przemysłu, jednak ten sektor może niebawem napotkać na sporą barierę – brak pracowników.

O sprawie pisze portal Pulshr.pl. Informuje on, że w sektorze przemysłowym rośnie produkcja, liczba zamówień, a także poziom zatrudnienia. Na dobrą koniunkturę wskazuje m.in. PMI Polskiego Sektora Przemysłowego, który to wskaźnik wzrósł do poziomu 54,1 z 53,5 pomiędzy marcem a kwietniem br.

Firmy szukają zatem nowych pracowników na linie produkcyjne i do magazynów. Bezrobocie rejestrowane wynosi w Polsce od pewnego czasu 8,1 proc., jednak w regionach najsilniej uprzemysłowionych – na Śląsku, Mazowszu, w Wielkopolsce, na Dolnym Śląsku czy w Małopolsce, jego stopa jest znacznie niższa. Całkowita liczba osób bezrobotnych na terenie kraju wynosi 1,3 mln, jednak w regionach o dominującym sektorze przemysłowym, jak np. okolice Katowic, jest ich tylko…6 tysięcy, a w samej Warszawie tylko 33 tysiące, co sytuuje stopę bezrobocia na poziomie 2,7 proc.

Polska jest na piątym miejscu wśród krajów europejskich pod względem prognoz zwiększenia zatrudnienia. Problem bezrobocia w gospodarstwach domowych od czterech lat systematycznie maleje. Z deklaracji uzyskanych w marcowym i kwietniowym sondażu CBOS wynika, że osoby bezrobotne i poszukujące pracy można obecnie spotkać w mniej więcej co siódmej rodzinie (15 proc.). Przed rokiem było to 21 proc. badanych.

Źródło: NowyObywatel.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

4
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
rumcajs
Użytkownik
rumcajs

Te dane o “wzroscie” itd, ida w parze z najazdem wręcz na “500 plus”, które “rozleniwia”, i “demoralizuje” polaków, bo nie chca pracowac za ochłapy…

Szwęda
Użytkownik
Szwęda

Nie 500+ jest źródłem problemów, lecz skandalicznie niskie zarobki, często nawet pracowników tych wykwalifikowanych.
Wielu firmom nie brakuje pracowników, tylko racjonalnej polityki rozdzielania zysków i dzielenia się nimi również z szeregowymi pracownikami.

8pasanger
Użytkownik

A pensji jakoś nie podwyższają tylko ,,zatrudnimy sprzedawcę”zawsze za minimalną.Jakby był rynek pracownika kusiliby podwyżkami,dobrymi warunkami pracy i stałymi umowami.

Barabian
Użytkownik
Barabian

“91 proc. firm deklaruje wzrost liczby etatów lub stabilizację ich liczby na obecnym poziomie”

Manipulacja. Te dane nie mówią nic prócz tego, że 9% firm deklaruje zwolnienia. Biorąc pod uwagę fakt, iż działalności jednoosobowych jest w Polsce ok. 3mln to ciekawe kogo mają zwalniać.

Potrzebujemy Twojej pomocy!

 
Wyczerpują się środki na działalność Naszego Portalu. W tym miesiącu pomoc finansowa zmalała i istnieje zagrożenie zbiórki na działalność w sierpniu. Dlatego prosimy wszystkich dobrych i szczodrych ludzi, dla których los Naszego Portalu nie jest obojętny, ponieważ go cenią za kulturę słowa oraz wzbogacenie ich wiedzy i życia, o pomoc w szczęśliwym ukończeniu zbiórki na działalność nadchodzącym miesiącu. Aby zapewnić Naszemu Portalowi stabilność w przyszłości, zachęcamy również do dołączania do elitarnej, stałej grupy wspierających. Zostań naszym sponsorem! Nie pozwól aby portal „Wolne Media” zawiesił działalność! Ważny jest każdy grosik! Czy nam pomożesz?

Nasze konto bankowe TUTAJ – Konto PayPala TUTAJ