Ruszczyk kolczasty na poprawę układu krwionośnego

Opublikowano: 21.11.2021 | Kategorie: Publicystyka, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 1649

Ruszczyk kolczasty (Ruscus aculeatus) to pochodząca z basenu Morza Śródziemnego i Czarnego roślina, którą nierzadko można spotkać w parkach czy ogrodach. Myszopłoch kolczasty – bo tak brzmi inna nazwa ruszczyka – zdobył uznanie jako roślina dekoracyjna nie tylko z racji walorów estetycznych. Co zawiera ruszczyk i kiedy może pomóc?

Grube, soczystozielone gałęziaki przypominające liście czy małe, czerwone jagody, pojawiające się jesienią to charakterystyczny wygląd ruszczyka. Roślina ta pomaga również odstraszyć różne gryzonie. Myszopłoch kolczasty to jednak nie tylko roślina ozdobna. Z jej dobroczynnego wpływu na organizm medycyna korzysta już od wielu wieków.

Ruszczyk kolczasty – substancje lecznicze

Wykorzystywanym w ziołolecznictwie surowcem jest pozyskiwane wczesną jesienią kłącze ruszczyka.

Najważniejsze związki, które w nim występują i względem których standaryzuje się surowiec, to unikalne saponiny steroidowe (m.in. ruskozyd, ruskogenina i neuroruskogenina, ruscyna).

Prócz tych związków – odpowiedzialnych w głównej mierze za lecznicze działanie preparatów myszopłocha kolczastego – w roślinie można znaleźć także takie substancje, jak m.in. flawonoidy i terpeny, kumaryny, alkaloidy, fitosterole czy olejki eteryczne.

Ruszczyk kolczasty – na co pomaga?

Preparaty z ruszczyka, stosowane zarówno wewnętrznie – herbatka z ruszczyka, kapsułki – jak i zewnętrznie (maści, żel z ruszczykiem, okłady) są zalecane przede wszystkim w różnorakich problemach wywołanych złym stanem naczyń krwionośnych.

Związki aktywne zawarte w myszopłochu blokują działanie elastazy, osłabiającej m.in. żyły i tętnice.

Wzmacniając naczynia i przywracając im odpowiednią sprężystość, napar z ruszczyka czy maść stanowią pomoc przy takich dolegliwościach jak uczucie ciężkości nóg i skoki ciśnienia, skurcze, obrzmiałe łydki.

Ruszczyk pozytywnie wpływa na parametry krążenia krwi i bywa również stosowany w chorobie hemoroidalnej czy profilaktyce miażdżycy.

Ruszczyk kolczasty w kosmetyce

Żele, maści czy okłady z kłącza myszopłocha znalazły również zastosowanie kosmetyczne.

Pomagają zredukować pajączki i stany zapalne, działają nawilżająco oraz odżywczo, a także nadają skórze jędrność i ograniczają cellulit.

Ruszczyk kolczasty – inne zastosowania

Napar czy wyciąg z ruszczyka kolczastego wykazuje również działanie lekko przeczyszczające i moczopędne.

Może być stosowany przy problemach trawiennych.

Lekarze w starożytności używali myszopłocha także do leczenia kamieni nerkowych.

Przeciwwskazania do stosowania ruszczyka kolczastego

Jakkolwiek myszopłoch kolczasty jest uważany za ziele bezpieczne, istnieje kilka przeciwwskazań do jego przyjmowania.

Najważniejsze z nich to przyjmowanie leków na nadciśnienie i inhibitorów MAO, a także przerost prostaty.

Suplementacja ruszczykiem może również wywołać wzmożoną potliwość.

Ruszczyk kolczasty nie jest zalecany kobietom w ciąży.

Ruszczyk kolczasty – stosowanie

Z kłącza ruszczyka można przygotować m.in. napar (łyżeczkę mielonego kłącza wsypać do szklanki i zalać wrzątkiem, po czym zaparzać ok. kwadrans; pić do dwóch szklanek w ciągu dnia) czy nalewkę w proporcji 1:10 lub 1:5 z alkoholem 60% (czas trwania macerowania – 1 tydzień).

Z kłącza myszopłocha można także przyrządzić odwar, a zużyty surowiec stosować do okładów czy maseczek.

Preparaty z ruszczykiem do stosowania zewnętrznego to także różnorodne kremy, maści czy żele.

Źródło: OdkrywamyZakryte.com


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.