Rosja i USA przeciwko zakazowi robotów bojowych

Opublikowano: 03.09.2018 | Kategorie: Nauka i technika, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 7

W ubiegłym tygodniu, w Genewie zorganizowano serię spotkań, które poświęcono tematyce autonomicznych systemów uzbrojenia. Zdecydowana większość państw na świecie zagłosowała za tym, aby Organizacja Narodów Zjednoczonych nałożyła zakaz na prace i wcielanie autonomicznych robotów do sił zbrojnych. Jednak kraje, które prowadzą badania w tej sferze, po raz kolejny storpedowały inicjatywę.

Negocjacje w sprawie zakazu prac nad zabójczymi robotami odbywały się od 27 sierpnia do 1 września w ramach Konwencji o zakazie lub ograniczeniu użycia pewnych rodzajów broni konwencjonalnych (CCW). Większość państw zgodziła się, że rozmowy w tej sprawie powinny mieć charakter formalny, co w przyszłości mogłoby doprowadzić do przyjęcia odpowiedniego traktatu, zakazującego używania zabójczych robotów podczas działań wojennych.

Problem w tym, że nieliczne kraje wyraziły sprzeciw. Wśród nich są Australia, Izrael, Korea Południowa, Rosja i Stany Zjednoczone, które aktywnie rozwijają robotykę i sztuczną inteligencję do celów militarnych. Doszło więc do absurdalnej sytuacji, w której głosy mniejszości przeważyły nad głosami większości.

Warto wyjaśnić, że jakakolwiek inicjatywa musi otrzymać poparcie wszystkich krajów, aby została przyjęta. Wystarczy więc tylko jeden głos sprzeciwu i temat uznaje się za zamknięty. Dokładnie tak było w przypadku negocjacji w sprawie zabójczych robotów – niewielkie grono państw rozwijających autonomiczne systemy uzbrojenia nie chce, aby większość mogła decydować o tym, co wolno im robić.

Próby nałożenia zakazu trwają już od 2013 roku. Od pięciu lat nie uzyskano praktycznie żadnego postępu. Rozmowy w dalszym ciągu będą miały charakter nieformalny, a kolejne spotkanie w Genewie odbędzie się w listopadzie. Eksperci ds. autonomicznych systemów uzbrojenia nie mają wątpliwości, że każde kolejne negocjacje są coraz trudniejsze. Wprowadzenie zakazu na zabójcze roboty wydaje się niemożliwe.

Zdjęcie: gessicamarques862 (CC0)
Na podstawie: Politico.eu
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , , , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Dandi1981
Użytkownik
Dandi1981

Niewielkie grono w tym 2 mocarstwa atomowe zablokowaly.

kozik
Użytkownik
kozik

Dron autonomiczny przy masowej produkcji zapewne będzie tańszy, niż wyszkolenie pilota tradycyjnego samolotu, czy śmigłowca-nie wspominając o czasie montażu -znacznie krótszym, niż czas szkolenia, czy… “produkcji” pilota;)

MasaKalambura
Użytkownik
MasaKalambura

Och, śmierdzi tu na odległość tajemnica poliszynela. Armia robotów pierwszej generacji już stoi. A drugiej i trzeciej tylko czekać przy takim rozwoju wypadków.

Dajmy do tego Bestię, sztuczny mózg podłączony do sieci, jaki jest bez przerwy konstruowany przez wszystkich sygnatariuszy Liberum Veto i pewnie jeszcze kilku, siedzących cicho od dobrych 20 lat.

Terminator jak nic.