Rola palca wskazującego

Opublikowano: 11.12.2008 | Kategorie: Społeczeństwo

Liczba wyświetleń: 522

Wykonuje swoje czynności w ciszy i z pokorą. Na co dzień nawet nie uzmysławiamy sobie, że jest na swoim miejscu. Często nie poświęcamy mu należnej uwagi. Tymczasem, jego rola jest nieoceniona.

Palec wskazujący, bo o nim mowa, jest jedną z najbardziej użytecznych części człowieka. Jego możliwości są prawie nieograniczone, a rola w życiu społeczeństwa nieoceniona. Uściślijmy, że owe palce są dwa: lewy i prawy.

Zacznijmy od funkcji dydaktyczno-wychowawczych. Palec, zgodnie z nazwą, służy do wskazywania kierunku, przedmiotów, osób itp. Niemowlęciu zastępuje mowę, pozwalając zrozumieć rodzicom o co mu chodzi. Oklepane pytania w rodzaju: pokaż gdzie jest babcia, a gdzie wujek? Zyskują odpowiedź w formie ruchu słynnego palca lewej lub prawej ręki. Dalsze życie pokaże, czy niemowlę będzie prawo, czy leworęczne. Będzie to miało znaczenie dla obciążenia pracą danego palca.

Ważną rolę w życiu każdego dziecka odgrywa palec rodzica. Jest dosyć nieskutecznym narzędziem wychowawczym, ale i tak nadużywanym. Grożenie palcem jest z reguły totalnie lekceważone przez milusińskich, w najlepszym razie wywołuje bardzo krótkotrwały efekt. Czasami więc, palec wskazujący łączy się w pracy z pozostałymi kolegami, a na pupie dziecka ląduje łagodny klaps.

Podobne role odgrywa palec w szkole, z tą różnicą, że tępione jest pokazywanie palcem. W głowie dziecka momentalnie powstaje zakłopotanie, gdyż pamięta jak rodzice zachęcali go do wskazywania tego i owego. Zgłaszanie się do odpowiedzi wymaga podniesienia palca do góry. Natomiast każdy nauczyciel używa palca wskazującego dla podkreślania swoich wywodów, czasami do objaśniania zapisów na tablicy, a gdzieniegdzie do wskazania ofiary „a teraz odpowiesz Ty!”

Podobnie postępują nauczyciele akademiccy, z ta różnicą, że manipulowanie palcem w trakcie wykładów jest bardziej finezyjne i spektakularne, a palec na dłużej zawisa w powietrzu. Im ważniejszy i wyższy stopień naukowy, tym operowanie palcem jest bardziej doniosłe.

To samo tyczy się polityków. W ich mowie ciała palec wskazujący odgrywa wyjątkową rolę. Niejedna sprawa poległa, bo mówca zbyt oszczędnie podkreślał – za pomocą podniesionego palca – mądrość swoich wypowiedzi lub zbyt rzadko nim miotał od lewej do prawej (lub odwrotnie) dla negacji przeciwników. To jest właśnie realizacja funkcji politycznej.

Niestety, tytułowy palec ogrywał i nadal odgrywa również istotną funkcję militarną. Miliony ludzi zginęło od kul i pocisków wystrzelonych z muszkietów, karabinów, rewolwerów, pistoletów, działek, karabinów i pistoletów maszynowych, wyrzutni rakiet i granatów. To palec wskazujący pociąga za spust lub wciska przycisk uruchamiający wyrzutnie (w tym nawet rakiet nuklearnych).
Dlatego też, poborowi pozbawieni palców wskazujących nie byli przyjmowani do wojska.

Można śmiało postawić tezę, że na palcu wskazującym zbudowano wiele imperiów. Bez palca nie byłoby greckiej demokracji, gdyż pierwsze głosowania odbywały się poprzez podniesienie ręki z wyciągniętym palcem.

Oczywiście, ów palec ma wiele innych mniej lub bardziej praktycznych zastosowań, począwszy od pospolitego dłubania w nosie poprzez funkcje erotyczne, aż do instytucji tak zwanego Palca Bożego. Może nadszedł więc już czas, by uchwalić Dzień Palca Wskazującego lub zbudować mu piękny pomnik. Kto jest za?

Autor: Wojciech Arciszewski
Źródło: Wiadomości24.pl


Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.