Rok 2013 będzie rokiem Edwarda Gierka?

Opublikowano: 03.01.2013 | Kategorie: Polityka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 527

6 stycznia przypada setna rocznica urodzin Edwarda Gierka. Posłowie SLD zaproponowali, aby rok 2013 został ogłoszony rokiem Edwarda Gierka. Przygotowywana jest sejmowa uchwała w tej sprawie. Stołeczni radni SLD będą zabiegać o to, aby jedno z warszawskich rond nazwane zostało imieniem I sekretarza KC PZPR. Zaplanowano też przeprowadzenie trzech konferencji naukowych i wystawy fotografii, które obrazowałyby dokonania lat siedemdziesiątych XX wieku w Polsce. Działacze SLD będą również zachęcać lokalne władze do nadawania szkołom i ulicom imienia Edwarda Gierka. W sobotę, 5 stycznia, odbędzie się na Dworcu Centralnym w Warszawie konferencja prasowa, na której przedstawiony zostanie szczegółowy program obchodów upamiętniających tego polityka.

Sekretarz generalny SLD Krzysztof Gawkowski powiedział, że “lata siedemdziesiąte były przede wszystkim czasem wielkich inwestycji, a nie okresem straconym, jak mówi polska prawica”. W tamtej epoce wybudowano 2,5 mln mieszkań, setki kilometrów dróg. To za Gierka zbudowano ponad 500 dużych zakładów pracy, z których prywatyzacji uzyskano dwa razy więcej pieniędzy niż wyniósł dług Gierka. “Będziemy odkłamywać tezę, że Gierek pozostawił nam w spadku rzekomo ogromne zadłużenie” – oznajmił Gawkowski. Dlatego SLD przedstawi informacje o zadłużeniu kraju w czasach Gierka i porówna je z zadłużeniem z okresu rządów Donalda Tuska.

Według Pawła Olszewskiego z PO “to najgłupszy z możliwych pomysłów i świadczy on o tym, że posłowie SLD nie odespali jeszcze Sylwestra”. Z kolei Adam Hofman z PiS oświadczył, że to krok do zagłady lewicy, gdyż SLD odwołuje się do czasów, w których władza w Polsce była narzucana z zewnątrz. Innego zdania jest wiceprzewodnicząca SLD Paulina Piechna-Więckiewicz, która w radiu TOK FM powiedziała: “Gierek jest bardzo znaną postacią. Nawet kochaną przez wielu, zwłaszcza Ślązaków, wiele dla Śląska zrobił.”

Opracowanie: Tomasz Kłusek
Źródło: Lewica


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

21 komentarzy

 1. luzak1977 03.01.2013 10:00

  Kiedy w Was zaświta historyczne myślenie, że politycy nie są od tego żeby pomóc krajowi i jego mieszkańcom. Politycy są żeby rządzić, ale też są rządzeni przez tych za kurtyną. Każdy troszkę myślący wie, że te całe partie polityczne to tylko nazwy i tak naprawdę nic nie znaczą. Do tego dług publiczny jest fikcją, a kasa nic nie znaczy.

 2. thalys 03.01.2013 10:48

  To mydlenie ludziom oczu!!Zamiast skupić się na tym co dzieje się w teraźniejszości, odgrzewają (PO-SLD)stare kotlety i lata siedemdziesiąte. Długi Gierka spłacono po 30-stu latach? To długi Tuska spłacimy po 130-stu latach, więc czym się martwić na zapas…!Najważniejsze że jest paczkowana szynka w Biedronce i piwo za 1,49!! Oczywiście piszę to sarkastycznie, ale taka jest rzeczywistość myślenia przeciętnego “obywatela” po wypraniu mu mózgu w TVN. To szukanie przyzwolenia społecznego przez polityków do nadmiernego i nieuzasadnionego zadłużania się, głównie przez rząd, bo banki nie wyślą ministrowi finansów komornika;)

 3. hanz3335 03.01.2013 10:50

  Fakt jest taki że gdyby zwykły obywatel miał wybierać teraz między śp. tow. Gierkim a obecnymi wataszkami to wybór padł by na Gierka.Ale nie dlatego że komuna była cudowna tylko że zwykli ludzie mają już dość.Niech pojawi się jakiś cwaniak z lewa czy z prawa to dopiero będzie “wesoło”.A zarobia tylko grabarze.

 4. fugazi 03.01.2013 12:10

  Nie jestem zwolennikiem SLD(to nie jest żadna lewica)i nie chcę,żeby na wspominaniu E.Gierka typki pokroju Millera zbijały kapitał polityczny,ale uważam,że odkłamywanie historii i przypomnienie prawdziwych zasług oraz postaci Edwarda Gierka jest na tym etapie jak najbardziej wskazane.Ten człowiek znał pojęcie ciężkiej pracy i w naprawdę trudnym okresie dyktatu ZSRR zrobił dużo dla Polski.Dziś nie ma takich polityków.Wysterylizowani frajerzy na stołkach nie splamili się pracą i nic nie wiedzą o życiu o kraj zdradzają zanim ktoś zdąży ich o to poprosić.

 5. bro 03.01.2013 13:24

  Zdecydowanie, dla SLD Gierek znaczył bardzo dużo, chcą go wybielić, zanim ogłoszą go patronem czy ojcem chrzestnym swojej formacji – i pójdzie im łatwo, kilka debat w TV z udziałem Kalisza i Polacy Socjalizm będą kojarzyć już tylko z socjalem (izm to niepotrzebny przyrostek, bo przecież było super;)
  Ja też dostałem od Gierka mieszkanie w bloku, niestyety w zamian zabrano mi ziemię i dom.

 6. Il 03.01.2013 13:26

  propaganda pseudosukcesu w wykonaniu lsd (sld).
  chinski reżim mackuje w celu przygotowania terenów pod swoje/nieswoje inwestycje pseudopubliczne.

  klatki z płyt betonowych zamiast domów to polityka agentów innych nacji w celu kolonizacji Polaków.

 7. fugazi 03.01.2013 14:04

  Może przyjrzymy się ofercie piewców wolności?

 8. Il 03.01.2013 14:33

  rok 2013 Rokiem Osób Niepełnosprawnych:

  http://www.niepelnosprawni.pl/ledge/x/146489

  Czy Eduard Gierek był niepełnosprawny intelektualnie ? Bardzo możliwe, że tak.
  Tak więc zbiór “Edward Gierek osobą niepełnosprawną” należy do zbioru “niepełnosprawni” i nie ma potrzeby nowego ogłoszenia co do imienia nowego roku kalendarzowego.
  Można wnieść poprawkę do obchodów Roku Osób Niepełnosprawnych uznającą oficjalnie Edwarda Gierka za osobę niepełnosprawną intelektualnie (np. z powodu skażenia jego organizmu szczepionkami ówczesnych karteli farmaceutycznych – w końcu warto nagłośnić próby stosowania militariów biologicznych do depopulacji narodów, regionów, etc)

 9. fugazi 03.01.2013 14:44

  Il:żałosne.Przeanalizujmy sprawność intelektualną i wartości moralne rządzących po 89,ze szczególnie wnikliwą analizą tych z ostatnich lat.Oczywiście chemia w pożywieniu i lekach,która pojawiła się wraz z otwarciem polskiego rynku na zachodnie koncerny po “przewrocie” może być pewnym usprawiedliwieniem.

 10. Il 03.01.2013 15:05

  żałujmy za grzechy nasze i naszych bliźnich (zwłaszcza tych czerwonych od lsd).

 11. fugazi 03.01.2013 15:07

  oraz idiotów nawołujących do rzezi z ONR i MW

 12. Il 03.01.2013 15:16

  co to jest ONR iMW ?

 13. monsternik 03.01.2013 15:59

  Gierek jest największym przywódcą po wojnie ,koniec kropka nikt tyle nie zrobił co on dla Polski żeby nie on to dalej żyli byśmy w lepiankach

 14. monsternik 03.01.2013 16:02

  dodam też że za tą pożyczkę co wziął coś przynajmniej wybudował ,szkoły ,bloki mieszkalne,drogi no kupa rzeczy
  a teraźniejsi politycy biorą po kilkanaście razy więcej pożyczek i gów… z tego nic niema

 15. Il 03.01.2013 16:23

  gierek (przywódca ? fuhrer?) był i jest zdalnie sterowanym pionkiem w tworzeniu NWO dla elit finansjery..

  to nie on wybudował betonowe klatki dla zasobów ludzkich a zmanipulowani ludzie omamieni wizją niby lepszego (pozornie) życia.

 16. MAHAKALA 03.01.2013 19:58

  akurat jestem z rocznika 1950 i przypadło mi pracowac w stoczni mar woj w okresie gierkowskim, pamietam jak wiele zbudowano za gierka i uważam go za wielkiego polaka i patriote. Powstał port północny, rafineria gdanska, rozbudowano stocznie, huty, kopalnie. ludziom zaczęlosie życ naprawdę lepiej niż za gomóły. Zadłuzenie było, ale pieniadze zostały zainwestowane w rozwoj kraju, przy takim potencjale przemysłowym mogło byc spłacone w bardzo krótkim czasie. Co zostalo z tego w 20 lat po “odzyskaniu niepodległości” zgliszcza, złodzieje w okragłym domku na wiejskiej i bezrobocie, kupy ludzi bezdomnych i potężne zadłuzenie rosnace z dnia na dzien. Na tym tle Gierek rysuje sie jako patriota i wielki budowniczy, 10 lat mu starczyło na podniesienie polski, a Balcerowiczowi 10 lat na upadek polski

 17. Il 03.01.2013 20:55

  Kilka istotnych fragmentów o Gierku:

  ” Pod koniec lat sześćdziesiątych wyrósł na naturalnego przywódcę partii komunistycznej i po krwawo stłumionym wystąpieniu robotników w grudniu 1970 zastąpił skompromitowanego Gomułkę na stanowisku I sekretarza KC PZPR

  Do zmiany na szczytach władzy w PRL doszło wskutek zakulisowych rozgrywek w PZPR oraz działań podjętych przez władze ZSRR, które od dłuższego czasu, w osobie Edwarda Gierka widziały następcę niezbyt lubianego przez KPZR Władysława Gomułki. W wielu kręgach politycznych uznawano Gierka za robotniczego populistę, ale ponieważ znał język francuski i przebywał przez pewien czas we Francji i w Belgii, to zyskał sobie sympatię prasy zachodniej, rozbudzając tym samym nadzieje społeczne na zmianę polityki społeczno-gospodarczej PZPR.

  Zmiana na stanowisku I sekretarza PZPR, którym został Gierek, miała dopomóc ekipie komunistycznej w uspokojeniu wrogich im wówczas nastrojów społecznych i doprowadzić w efekcie do złagodzenia napiętej sytuacji w kraju.

  Z kolei przeciwnicy, zwracają uwagę iż ich zdaniem było odwrotnie, gdyż polityka Gierka w stosunku do ZSRR była przepełniona serwilizmem, uległa wobec Moskwy, m.in. pod wpływem żądań radzieckich zaostrzono politykę wobec rolnictwa, zezwolono pod naciskiem Rosjan na wybudowanie w Polsce szerokotorowej Linii Hutniczo-Siarkowej i konsultowano nieomal każdą decyzję gospodarczą. Wskazują na to także oficjalne deklaracje Edwarda Gierka (zawdzięczającym swoje stanowisko głównie poparciu ZSRR) który stwierdził w dniu 5 stycznia 1971, na spotkaniu z Leonidem Breżniewem w Moskwie iż:
  “(…) sytuacja w kraju ewoluuje w dobrym kierunku, normalizacja dokonuje się na bazie pryncypialnej krytyki, ale bez osobistych napaści, bez historii obrachunkowych. (…) chcemy bardziej zacieśnić współpracę Polski ze Związkiem Radzieckim. Chcemy oderwać się od niedobrych praktyk orientowania się na Zachód “”

  http://pl.wikipedia.org/wiki/Edward_Gierek

  Ś.P. Dziadek mojej znajomej – Dziadek Rolnik, który za czasów Gierka płacił podatki na takich krawaciastych partyjniaków i ich radzieckich stalinowskich i postalinowskich kolesi, urodzony 3 lata później niż Gierek, zginął tragicznie z przepracowania na terenie swojego gospodarstwa rolnego w 1992 roku.
  Pasożyt Gierek po śmierci Dziadka żył jeszcze aż 9 lat (dotyczy to również obecnego podwyższenia wieku emerytalnego – pasożyty chcą żyć dłużej kosztem zdrowia i życia ludzi prawdziwie pracujących – jak wampiry).
  Uważam, że Dziadek znajomej zrobił więcej pożytecznego niż taki partyjny führer wykreowany przez ZSRR.
  Dziadek podczas II wojny dał chleba gościowi – człowiekowi głodnemu – samotnemu rosyjskiemu żołnierzowi, który szukał pomocy. Ów żołnierz po tym jak został złapany przez Niemców wskazał Dziadka jako tego, który dał mu chleba. Za to Niemcy uwięzili Dziadka (Rolnika) ale na szczęście wypuścili (no bo kto inny miał by na nich harować?)

 18. armag 03.01.2013 21:50

  Łomatko… Włos się na głowie jeży… Wy tak naprawdę z tym wybielaniem Gierka czy sobie jaja robicie???

 19. Il 05.01.2013 13:42

  Kazdy fuhrer centralizuje regionalne ludy do pasozytniczego tworu jakim jest administracyjne panstwo.

  lsd (sld) jest żałosne w swojej propagandzie.

 20. Il 05.01.2013 14:44

  Łukasz
  Uwazam, ze Dziadek mojej znajomej zmarl przedwczesnie z powodu zapierniczania na takich krawaciastych podróznikow jakim byl gierek.

  Handel gruntami rolnymi dokonywany przez sprzedajnych pasożytów z administracji państwowej uniemozliwia(ł) lub utrudnia(ł) (s)tworzenie prozdrowotnych gospodarstw rodzinnych.

  szpiegowskie volksdojczowe, żydowskie i sowieckie nacje spędziły Polaków do betonowych klatek (bloków z płyt betonowych) jakby to były świnie i bydło hodowlane oraz robocze.

  W Polsce część zwierząt ma lepiej niż wielu ludzi.

 21. fugazi 05.01.2013 14:51

  Wiktor-x. To oczywiste.Nikt kto realnie żył i żyje nie da sobie wcisnąć kitu.”Edukacja” i wideo-klipy robią swoje.Mam tylko jeden standardowy apel-rozróżniajmy SLD i lewicę. SLD ma tyle wspólnego z lewicowością co krzesło elektryczne z bujanym fotelem.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.