Rodziny ofiar Brytyjczyków domagają się prawdy

Opublikowano: 10.06.2019 | Kategorie: Polityka, Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 154

Kilka tysięcy osób wzięło udział we wczorajszym marszu pod hasłem „Czas na prawdę”, który odbył się w Belfaście.

Marsz organizowany jest przez rodziny ofiar „Troubles” w Północnej Irlandii. Niosąc zdjęcia swoich bliskich oraz czarne flagi, którzy zginęli m.in. podczas Krwawej Niedzieli (ang. Bloody Sunday) czy „masakry w Ballymurphy”, gdzie od kul brytyjskich spadochroniarzy zginęło 11 osób, domagali się oni podjęcia działań mających na celu rozprawienie się ze spuścizną przeszłości. W marszu wzięło udział także kilku polityków republikańskiej Sinn Fein.

Organizatorzy zapowiedzieli, że będą kontynuować kampanię i wzywają do wdrożenia mechanizmów wypracowanych w porozumieniu z władzami, finansowania w celu zlikwidowania zaległości w dochodzeniach oraz dokończenia trwających dochodzeń. Organizator marszu Ciaran McAirt powiedział: „Musimy być bardzo ostrożni ponieważ państwo brytyjskie i jego siły policyjne tu na miejscu działają według strategii zaprzeczenia, opóźnienia i śmierci zainteresowanych śledztwami”.

Paddy Muray, prawnik rodzin z Ballymurphy dodał: „Mamy wiele rodzin, które do tej pory nie doczekały się rzetelnych dochodzeń w sprawie śmierci ich bliskich a jednocześnie mamy torysów i polityków Demokratycznej Partii Unionistów, którzy chcą wprowadzać przepisy chroniące żołnierzy”.

Wiceprzewodnicząca Sinn Gein Michelle O’neal powiedział natomiast, że rodzinom ofiar po prostu odmówiono prawa do prawdy i sprawiedliwości.

Na podstawie: Belfasttelegraph.co.uk
Źródło: Autonom.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 4, średnia ocena: 3,25 (max 5)
Loading...

TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o