Rewolucja smaku

Opublikowano: 26.05.2024 | Kategorie: Filmy dokumentalne

Liczba wyświetleń: 556

Wchodząc dziś do amerykańskiego supermarketu, widzimy, że wybór zdrowej żywności jest ogromny. Jest to jednak zjawisko stosunkowo nowe. Do niedawna półki sklepowe wypełniała żywność masowa — uboga w wartości odżywcze, pozbawiona smaku, nafaszerowana niezdrowym tłuszczem i solą. Wielkie koncerny stawiały bowiem nie na jakość swoich produktów, ale na ich ilość, którą dało się przeliczyć na konkretne zyski. Na szczęście dla Ameryki i całego świata, już w latach 1960. i 1970. na horyzoncie pojawiła się nadzieja na zmiany. Przeciwnicy wielkich koncernów doprowadzili do powstania Organic Food Move – ruchu walczącego o dostęp do zdrowej żywności. Jedną z aktywistek OFM była Alice Waters. W 1971 roku Alice otworzyła restaurację Chez Panisse, która miała być miejscem spotkań jej przyjaciół oraz krainą rozkoszy płynącej z jedzenia. W ciągu 5 lat restauracja zdobyła sławę w Ameryce, w ciągu 10 – znana była na całym świecie. Alice kupowała produkty od lokalnych farmerów, doprowadzając do zalegalizowania transakcji konsument-farmer. Wcześniej takie bezpośrednie zakupy nie były możliwe. Dodatkowo, by rozpowszechnić lokalnych dostawców, w menu Chez Panisse pojawiły się ich nazwiska. I tak rozpoczęła się rewolucja smaku. Ogarnęła ona swoim zasięgiem cały amerykański świat. Telewizja zaczęła produkować programy kulinarne, na sklepowych półkach pojawiły się książki traktujące o zdrowym żywieniu, a Amerykanie zaczęli doceniać, jak wygląda życie ze smakiem.

Źródło: YouTube.com


Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.