Respirator ostatniej szansy z drukarki 3D za 200 zł

Opublikowano: 24.03.2020 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości z kraju, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 1701

Wykorzystuje tanie i powszechnie dostępne komponenty – może uratować życie tysiącom ludzi w miejscach, gdzie dostęp do tych urządzeń jest utrudniony. Pierwsza działająca wersja urządzenia jest już gotowa, prace nad prototypem II są na ukończeniu. Potrzebne jest wsparcie specjalistów – lekarzy i inżynierów. Chętni do pomocy mogą zgłaszać się na stronie Ventilaid.org, na której udostępniono projekt.

Pomysł stworzenia respiratora ostatniej szansy – czyli urządzenia, którego wytworzenie możliwe jest przy użyciu drukarki 3D oraz powszechnie dostępnych elementów – zrodził się w zespole krakowskiej firmy Urbicum, specjalizującej się w druku 3D.

„Opracowanie koncepcji VentilAid zajęło naszemu głównemu konstruktorowi Mateuszowi Janowskiemu zaledwie dwa dni” – opowiada Szymon Chrupczalski z Urbicum. „VentilAid jest pozbawiony najpoważniejszej wady podobnych projektów, czyli konieczności stosowania trudnodostępnych elementów. Stworzyliśmy projekt w pełni funkcjonalnego urządzenia, w którym łączny koszt komponentów wynosi ok. 200 zł”.

Niski koszt jest bardzo ważnym czynnikiem, ponieważ, jak przewidują autorzy projektu, zapotrzebowanie na respiratory będzie tylko rosło w najbliższych miesiącach. Realny jest także scenariusz, w którym wzrastający popyt spowoduje drastyczny wzrost cen urządzeń, co może postawić chorych w biedniejszych rejonach świata w jeszcze trudniejszej sytuacji.

Pełna dokumentacja pierwszego działającego prototypu VentilAid jest dostępna do pobrania ze strony projektu Ventilaid.org. Zawiera ona komplet informacji niezbędnych do wydrukowania i uruchomienia działającego respiratora. Na ukończeniu są prace nad drugą wersją, która różnić się będzie od pierwszego większą niezależnością źródeł zasilania i możliwością użycia jeszcze prostszych komponentów.

Twórcy apelują o pomoc. „Zwracamy się z gorącą prośbą do lekarzy, anestezjologów i techników szpitalnych z doświadczeniem w pracy z respiratorami a także do inżynierów specjalizujących się w druku 3D oraz menedżerów, którzy mogą pomóc nam rozwijać ten projekt” – mówi Szymon Chrupczalski. „Liczymy na to, że znajdziemy ludzi dobrej woli z całego świata. Razem możemy uratować życie wielu osób”.

Źródło: Orwellsky.blogspot.com

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 13, średnia ocena: 4,69 (max 5)
Loading...

TAGI: ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

5
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Barney
Użytkownik
Barney

“Polski Don Brown”…

“wydrukuj to, zrób tamto, wolontariat, zrzutka”, co jest do cholery!
Podatki na zus i komplet innych pozstawiają w kieszeni 30% zarobku a ludzie mają sponsorować urzędy? Czy kogoś poje….?!

Ale zaraz.. to może inaczej podejść — skoro i tak wszystko mamy sami organizować (w obliczu musu płacenia na zusy), to korzystniej byłoby pozbyć się tych nieudolnych urzędów.

TT
Użytkownik
TT

Brawa za działania w duchu non profit i rozwijanie produktów open source.
Dla osób które chciały by zobaczyć projekty i być może samemu zbudować m.in mini kombajn, drukarkę 3D, silnik elektryczny – generator prądu, polecam tą stronę: https://wiki.opensourceecology.org/wiki/Main_Page/pl
:)

Wojna INFO
Użytkownik

1. Materiały do druku 3D są wysoce toksyczne. Rozumiem, że po ich utwardzeniu już toksyczne nie są i można ich używać np. do żywności?
2. Silnik elektryczny i elektronika sterująca (najdroższe części) która są niezbędne do autonomicznego działania respiratora też są z drukarki 3D?

Jeżeli nie mam racji to gratuluję wynalazku stulecia który zrewolucjonizuje medycynę.
W innym wypadku są równie przydatne jak gumowa gruszka którą ręcznie wtłacza się powietrze do chorego.

Vesla
Użytkownik
Vesla

Do Wojna INFO. W chwili gdy walczysz o życie to nie interesuje ciebie to czy materiały są toksyczne czy nie. Dziwi mnie twoje podejście.

cacor
Użytkownik
cacor

@Barney
Masz rację. 90% urzędników na wszystkich szczeblach jest niepotrzebna. Jak zwykle to ludzie sobie nawzajem pomagają. W ciężkich czasach tylko człowiek na człowieku mógł polegać, bo aparat państwowy tylko jest od ściągania danin.
Ale przekaż tę informację tym, którzy wierzą, że od rządu dostają 500+ i bez rządu nie przeżyją…