Reklama dla wybranych

Opublikowano: 14.10.2021 | Kategorie: Gospodarka, Media, Polityka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1195

Nie będzie nam TVN czy jakaś tam „Wyborcza” reklamować Spółek Skarbu Państwa i jeszcze na tym zarabiać! Takie rarytasy to tylko dla mediów naprawdę zaufanych. Telewizja Polska i Polsat wyemitowały przez 9 miesięcy tego roku państwowe reklamy za prawie 200 mln zł. Kanały TVN-owskie natomiast… za marne 200 tysięcy. Co ciekawe największym beneficjentem nie jest tutaj TVP, jak mogłoby się wydawać, ale Polsat.

Przez 9 pierwszych miesięcy 2021 r. 13 spółek Skarbu Państwa wydało na reklamy w Polsacie 196,2 mln zł, a w TVP – 180,3 mln zł.

Jeśli chodzi o Polsat, inwestycje rozłożyły się następująco – najwięcej wyłożyły Totalizator Sportowy (60 mln zł), Grupa PZU (niecałe 45 mln zł) i PKO BP (blisko 30 mln zł). Natomiast w przypadku Telewizji Polskiej – Totalizator Sportowy (56 mln zł), Orlen (37 mln zł) i Grupa PZU (31 mln zł). Dane te dotyczą tylko emisji spotów reklamowych – nie brano pod uwagę sponsorowania poszczególnych programów, co spółki również chętnie robią w „swoich” mediach.

W samym głównym TVN-nie państwowe spółki nie reklamowały się wcale. Kanały tematyczne z tej grupy wyciągnęły zaledwie 252 tys. To prawie tyle co nic w porównaniu z wymienionymi wyżej gigantami. Zwłaszcza że w ubiegłym roku też było źle, ale nie aż tak. Dało radę pozyskać 1,9 mln.

Od objęcia rządów przez PiS kwestia wydatków reklamowych spółek z udziałem Skarbu Państwa jest kwestią czysto polityczną. To polityczna decyzja, które media otrzymują pieniądze ze spółek państwowych, a które nie – powiedział Wirtualnym Mediom Jakub Bierzyński, szef agencji OMD Poland.

Z tego reklamowego tortu wykluczane pod rządami obecnej ekipy są media krytyczne, takie jak „Newsweek”, „Wyborcza”, „Polityka”, zyskują zaś prawicowe „Sieci”, „Gazeta Polska” czy „Do Rzeczy”. To nie jest zjawisko ani nowe, ani szczególnie zadziwiające, jednak robi wrażenie jego skala.

„Jeżeli zsumujemy wydatki reklamowe spółek państwowych na spoty i sponsoring to wynika z nich, że w 2020 roku udział TVP w wydatkach wybranych firm wyniósł 39 proc., w tym roku aż 48 proc.” – podliczyły „Wirtualne”.

Ekspert zwrócił również uwagę na ważne zjawisko – to tzw. polsatyzacja. „To w tej chwili jedyna stacja, która trafia do niezdecydowanego, chwiejnego elektoratu, dlatego z punktu widzenia poparcia politycznego ma zasadnicze znaczenie. Korupcja mediów pieniędzmi SSP jest powszechną praktyką pod rządami PiS, dlatego wysoki udział Polsatu nie dziwi” – stwierdził, wprost określając reklamowanie się państwowych spółek jako przekupstwo.

„Kali ukraść krowę – dobrze. Kalemu ukraść krowę – źle”. Ten cytat z „Pustyni i w puszczy” znają wszyscy. Doskonale oddaje on definicję hipokryzji. Zabawne, że w obliczu tak wielkich dysproporcji reklam państwowych spółek TVP Info poświęciło tekst prywatnemu reklamodawcy, firmie SKI Team, która postanowiła w geście obywatelskiego nieposłuszeństwa reklamować się wyłącznie w „wolnych mediach” – czyli tych, których PiS nie lubi.

Autorstwo: Tomasz Dudek
Źródło: pl.SputnikNews.com

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 13, średnia ocena: 4,00 (max 5)
Loading...

TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
zxcv
Użytkownik
zxcv

Nie jestem zaskoczony. TVN, Newsweek i Wyborcza myślały, że będą sobie po rządzie jechać jak po łysej kobyle i doić kasę z budżetu jednocześnie? Sami są sobie winni i nie gloryfikuję tutaj PiSu. Zwyczajnie nie jestem za tym by te skrajnie lewicowe i antypolskie media w jakikolwiek sposób dokarmiać z państwowej kasy.