Reaktory atomowe nie przetrwają katastrofy

Opublikowano: 18.11.2011 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 575

FRANCJA. Z podanych dziś do publicznej wiadomości przez instytut bezpieczeństwa nuklearnego IRSN wyników testów, przeprowadzonych we francuskich elektrowniach atomowych po katastrofie w Fukushimie wynika, że ich reaktory nie mają szansy na przetrwanie w przypadku większego trzęsienia ziemi lub zalania przez powódź. Wszystkie funkcjonujące w kraju 58 reaktorów, jak również budowane właśnie przez koncern EDF urządzenia typu EPR nie posiadają wystarczająco rozbudowanych systemów awaryjnych na wypadek podobnych zdarzeń, nie są również bezpieczne w wypadku poważnych awarii systemów chłodzenia.

Liczący 500 stron raport z tych testów eksperci IRSN przekazali Urzędowi Bezpieczeństwa Jądrowego (ASN).

Szef IRSN Jacques Repussard powiedział agencji Reutera, że we francuskich elektrowniach potrzeba dodatkowych zabezpieczeń dla “mechanizmów szczególnie ważnych z punktu widzenia bezpieczeństwa reaktora, takich jak funkcje chłodzenia i zasilania”. – Na przykład niezbędne jest, by każdy reaktor był wyposażony co najmniej w jeden chroniony i niezależny generator dieslowski, który nie zawiedzie nawet w razie ekstremalnie silnego trzęsienia ziemi – sprecyzował ekspert.

– Wszystkie reaktory muszą przetrwać o wiele większe katastrofy, niż to przewidziano podczas ich projektowania – dodał Repussard. Jako przykład takich kataklizmów podał trzęsienie ziemi niszczące Niceę lub przerwanie wszystkich tam i katastrofalną powódź.

Repussard zastrzegł, że nie może przewidzieć, ile wspomniane ulepszenia będą kosztować koncern EDF eksploatujący we Francji 58 reaktorów jądrowych w 19 elektrowniach. Nie wiadomo też, ile taki proces może zająć.

Ekspert zapewnił, że po wprowadzeniu dodatkowych zabezpieczeń wszystkie reaktory będą w stanie przetrwać nawet najsilniejsze kataklizmy, a proces jest uzależniony jedynie od kwestii finansowych.

Źródło: Czarny Sztandar


TAGI: , , , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. ARTUR 18.11.2011 22:13

    Idioci ,jeden generator to mam w domu na wypadek braku zasilania .Układ 2 pieców na różne paliwo + dodatkowe zabezpieczenie w połączeniu z agregatem daje jako taką gwarancję ciepła w zimę a oni w atomówce pracują bez zabezpieczeń ,ci co decydują o takich rzeczach powinni iść na leczenie psychiatryczne bo psycholog by się załamał .

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.