Ranking najbardziej zanieczyszczonych owoców i warzyw

Opublikowano: 14.05.2014 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 5

Stare angielskie przysłowie mówi, że jedno jabłko dziennie „trzyma doktora z daleka”. No chyba, że jest pokryte pestycydami. Już dziesiąty rok z rzędu amerykańska organizacja pozarządowa Environmental Working Group (EWG) opublikowała listę najbardziej zanieczyszczonych pestycydami warzyw i owoców i jabłka – po raz kolejny − znalazły się na szczycie tego niechlubnego rankingu.

Warzywa i owoce, choć smaczne i zdrowe, często zawierają pozostałości środków ochrony roślin – pestycydów. Co to są pestycydy i czy zagrażają naszemu zdrowiu?

Pestycydy są to naturalne lub syntetyczne substancje stosowane do zwalczania organizmów szkodliwych. Stosowane są głównie w rolnictwie do ochrony roślin uprawnych przed szkodnikami, ale także do ochrony lasów, zbiorników wodnych, zwierząt i do niszczenia żywych organizmów, uznanych za szkodliwe.

Przed pestycydami ciężko uciec, bo z ponad 40 pestycydów stosowanych w UE, aż 30 z nich możemy spotkać w żywności. Pestycydy nie zagrażają naszemu zdrowiu bezpośrednio, ale zjadanie ich regularnie i w zbyt wysokich stężeniach może mieć poważne następstwa. Kontakt z substancjami czynnymi zawartymi w pestycydach może mieć negatywny wpływ na prawidłowy rozwój mózgu i innych organów u dzieci, a także może powodować zakłócenia w prawidłowym funkcjonowaniu układów hormonalnego i immunologicznego u nienarodzonego dziecka. Substancje aktywne zawarte w pestycydach mogą ponadto wywoływać bezpłodność oraz zwiększać prawdopodobieństwo wystąpienia choroby Parkinsona w życiu dorosłym, zwiększać ryzyko rozwoju raka i prowadzić do obniżonej płodności w dorosłym życiu.

“Przez lata toksyczne pestycydy uważane były za nieszkodliwe. Zmieniało się to dopiero po tym, jak kolejne badania dowodziły ich ryzykownego wpływu na zdrowie człowieka” – powiedziała Sonya Lunder, analityk z EWG. Nie wszystkie pestycydy jednak zostały jeszcze zakazane w uprawach roślin przeznaczonych do konsumpcji, dlatego warto wiedzieć, które warzywa i owoce są najbardziej zanieczyszczone pestycydami. Idąc tym tropem organizacja Enviromental Working Group przebadała 48 najpopularniejszych warzyw i owoców pod względem zawartości pestycydów z rożnych grup. Następnie uszeregowano je w kolejności od najbardziej zanieczyszczonych do najmniej szkodliwych, tworząc listę „czystych” i „brudnych” produktów.

Owoc, który znalazł się na pierwszym miejscu niechlubnej listy może być zaskoczeniem. W brudnym rankingu EWG zwyciężyły jabłka. Kolejno uplasowały się truskawki, winogrona, seler, brzoskwinie, szpinak, słodka papryka, nektarynki, ogórki i pomidorki koktajlowe i groch zwyczajny, którym stwierdzono obecność aż 13 różnych pestycydów. Brudny ranking zamykają ziemniaki, które pod względem wagi mają największe stężenie pestycydów ze wszystkich badanych roślin.

Organizacja EWG opracowała listę „czystych” produktów, które zawierają najmniej pestycydów. Na czele listy jest awokado, a tuż za nimi uplasowała się kukurydza, ananas, kapusta i słodki groszek. Dobrym wynikiem może pochwalić się także cebula. Niewiele pestycydów jest również w szparagach, mango, papai, kiwi, bakłażanie, grejpfrucie, w kalafiorze, w melonie i w słodkich ziemniakach. Te owoce i warzywa nie są co prawda zupełnie pozbawione pestycydów, ale mają ich stosunkowo najmniej.

Czytając raport EWG można się naprawdę wystraszyć. Jednak musimy wziąć małą poprawkę na wyniki, bowiem badania dotyczą warzyw i owoców sprzedawanych w Stanach Zjednoczonych, a tam, jak wiemy, rolnicy na środkach ochrony roślin nie oszczędzają.

Jak ograniczyć ilość przyjmowanych pestycydów?

Po pierwsze – nie należy z rezygnować ze spożywania warzyw i owoców gdyż korzyści z nich płynące przewyższają ryzyko związane z pestycydami. Po pierwsze, nie sugerujmy się pierwszym wrażeniem − należy dokładnie ocenić wygląd zewnętrzny warzyw i owoców.

Po drugie − zapytajmy się sprzedawcy skąd pochodzą. Nie da się ukryć, że najlepiej kupować warzywa i owoce bezpośrednio od rolnika lub z gospodarstw ekologicznych. Wtedy możemy mieć pewność, że w ich przypadku chemia została ograniczona do minimum.

Po trzecie – warzywa i owoce przed podaniem należy dokładnie umyć. W przypadku sałaty i kapusty usuwamy zewnętrzne liście, gdyż to na nich gromadzą się resztki pestycydów.

Po czwarte… najlepszym rozwiązaniem jest zachęcenie rolników, producentów, by zmniejszyli ilość chemicznych środków ochrony roślin, a najlepiej, by zaczęli uprawiać i produkować żywność metodami ekologicznymi. I tutaj duże znaczenie mają nasze wybory konsumenckie. Ale do tego jeszcze daleka droga.

Na podstawie: www.ewg.org
Źródło: Ekologia.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

8
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
MB
Użytkownik
MB

A najważniejszego w tym tekście nie znalazłem – tzn. odpowiedzi na pytanie czy rośliny zawierające najwięcej pestycydów po prostu najbardziej je wchłaniają, czy też są bardziej pryskane niż inne.
A mycie pryskanych warzyw i owoców niewiele daje bez tego: http://www.akademiawitalnosci.pl/jak-szybko-i-tanio-usunac-pestycydy-z-warzyw-i-owocow/

agama
Użytkownik

Dokładnie umyć, czyli wymoczyć w wodzie z octem. Inaczej zarobaczenie gwarantowane.

http://www.akademiawitalnosci.pl/jak-szybko-i-tanio-usunac-pestycydy-z-warzyw-i-owocow/

lboo
Użytkownik
lboo

Ozon roskłada pestycydy do związków organicznych.

http://www.naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,398409,polski-sposob-na-sprawne-oczyszczanie-gleb-z-pestycydow.html

Więc gdyby tak potraktować owoce ozonem, to pewnie udało by nam sie znaczaco zmniejszyć zanieczyszczenie. Potem wystarczy umyć.

Do generowania ozonu można by użyć bakteriobójczej lampy UV, która dodatkowo powinna załatwić zanieczyszczenie bakteriologiczne.

Puki co jest to tylko moja teoria, w żaden sposób nie sprawdzona, szczerze mówiąc nie wiem jak można by w amatorski sposób ją sprawdzić. Gdyby jednak komuś udało się to zweryfikować, to będe wdzieczny za wyniki.

MichalR
Użytkownik
MichalR

W ciągu ostatniego roku miałem szansę przekonać się o szkodliwości pestycydów na własne oczy. Znajoma pracująca sezonowo w Holandii będąc w 6-8 miesiącu ciąży pracowała przy zbiorach. Urodziła dziecko które od urodzenia walczy z trudną do ogarnięcia ilością alergii. Głupota matki odbiła się na dziecku, ale przy okazji dała niezbity dowód na to że pestycydy które tam są wszędzie w powietrzu niewątpliwie są szkodliwe dla ludzkiego zdrowia. Ja pozwalam sobie na dalej idące wnioski – pestycydy są winne pladze alergii.

razowy40i4
Użytkownik
razowy40i4

‘Pestycydy są to naturalne lub syntetyczne substancje stosowane do zwalczania organizmów szkodliwych’

W takim razie proponuje wprowadzić regularne opryski sejmu i senatu …

Anna Teresa
Użytkownik

5.Anna Teresa 14.05.2014 20:50

http://www.agronews.com.pl/pl/0,1,16477,totalne_tornado_na_chwasty.html

składnik czynnika pomarańczowego i glifosat w Polsce

potwierdzona skuteczność w zabijaniu – produkty Monsantoi

tutaj trochę historii

http://wietnam.sw4.pl/historia/okresy-w-historii/2-amerykanskie-broni

free_man
Użytkownik
free_man

Wygrały jabłka? A z jakiego kraju od którego rolnika i jaka odmina?

Ale ten artykuł bzdurny jest. Dokument
http://www.ewg.org/foodnews/summary.php
nie uwzględnia krajów a jak wiadomo np w Holandii maja zdecydowanie większe opryski niż na Ukrainie tak jak “produkty” z chin zwykle zawierają więcej metali ciężkich niż europejskie.

free_man
Użytkownik
free_man

Czego ja używam do mycia owoców (jabłek, gruszek, pomarańczy)?
Wody z mydłem lub ludwika.