Radni przegłosowali projekt cenzury sztuki

Opublikowano: 25.03.2013 | Kategorie: Kultura i sport, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 718

„Rada Miasta mając na uwadze chrześcijańskie tradycje Lublina wnosi o powstrzymanie finansowania z budżetu miasta Lublin dzieł i imprez uderzających w dobre obyczaje lub promujących skandalizujące treści” – projekt o takiej mniej więcej treści, został właśnie przegłosowany przez lubelskich radnych.

Inicjatywa wyszła ze strony posłów PiS-u. Poparło ją 17 radnych w tym posłowie PiS, SLD i część posłów PO.

Na specjalnie zwołanej konferencji prasowej lokalni artyści nie kryli oburzenia.

„Ten dzień przejdzie do niechlubnej historii naszego miasta (…) Nie wierzymy wam, że zrobiliście to z troski o młode pokolenie, próbujecie ideologizować kulturę i religię” – powiedział Janusz Opryński szef lubelskiego Centrum Kultury i członek Teatru „Provisorium”.

Co było powodem dla którego radni postanowili ustawić artystów w kącie? Nie, nie był to papież.

Otóż niezadowolenie radnych wywołała okładka lokalnego informatora kulturalnego „ZOOM”, na której pojawiła się kanapa siedząca na krześle, która wyglądam przypomina penisa lub jak kto woli, to, co komu się kojarzy.

Kanapa podobna do penisa to jednak jeszcze nie wszystko. Kolejnym punktem zapalnym okazała się akcja komiksowa na biletach lubelskiego MPK jaka miała miejsce w Listopadzie 2012.

Młody lokalny artysta Szymon Pietrasiewicz związany z przestrzenią twórczą „Tektura” (syn Tomasza Pietrasiewicza atakowanego przez lokalnych neofaszystów, którzy podłożyli pod jego domem atrapę bomby) przygotował wówczas specjalny projekt biletów, mających propagować otwartość i tolerancje w środowisku kibiców. Na ich odwrocie znajdowały się obrazki pokazujące przedstawicieli różnych mniejszości obecnych na piłkarskich trybunach. Pojawili się tam Żyd, Cygan oraz geje.

Bilety, których wydrukowano tysiące i lada moment miały wejść do obiegu zostały jednak wycofane, ponieważ władze miasta przestraszyły się demonstracji zwołanej z tego powodu przez wściekłych kibiców.

Jak widać w Lublinie na obszarze sztuki decydujący głos mają radni z PiS-u i ich przyjaciele kibice, a artyści… no cóż, artyści powinni uważać i przestać zajmować się tym, co nie podoba się kibicom. Z drugiej strony dziwi zdziwienie i szok artystów. Sztuka finansowana przez władzę, powinna zdawać sobie sprawę z tego, że nie jest niezależna.

Źródło: Grecja w Ogniu


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

9 komentarzy

 1. kuba77 25.03.2013 16:38

  Im głupszy pomysł, tym większa zgodność.

 2. przemex 25.03.2013 17:33

  No i po raz kolejny wychodzi na to że lepiej mieć szuje i złodziei u władzy niż fanatyków …

 3. saal 25.03.2013 18:49

  Moim zdaniem cenzura oznacza zakaz tego, czy owego, a nie brak wsparcia finansowego. To jest ogromna różnica.

 4. kapsaicyna1202 25.03.2013 19:25

  Koleiny etap to będzie brak finansowania dla ludzi, którzy nie popierają partii rządzącej i jej nie wielbią ponad życie.

 5. pasanger8 25.03.2013 21:31

  Pewnie już w Lublinie bezrobocie i poważne problemy są w zaniku. Skoro bolszewicy z PiS skupiają się na takich pierdołach.

 6. przemex 25.03.2013 21:44

  Bolszewicy z PIS oprócz złodziejstwa mają w program wpisaną naprawę zdemoralizowanego społeczeństwa …

 7. MilleniumWinter 25.03.2013 22:46

  Od kiedy to gowno nazywamy sztuką?

 8. MilleniumWinter 25.03.2013 22:48

  @saal
  Racja ale tu chodzi przecież o finansowanie chamstwa za publiczne pieniądze więc trzeba ostro gardłować :/

 9. MilleniumWinter 25.03.2013 22:50

  PS. Sztuka i kultura w jakiejkolwiek formo NIGDY NIE POWINNA BYĆ FINANSOWANA Z PIENIĘDZY PODATNIKÓW. Jeśli ktoś ma wolę to może ją sponsorować ale ZA SWOJE!

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.