Radar do monitorowania gruzu kosmicznego

Opublikowano: 06.11.2017 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości z wszechświata

Liczba wyświetleń: 309

Japońskie Ministerstwo Obrony zbuduje specjalny radar do śledzenia odpadów kosmicznych i gruzu na orbicie Ziemi w celu uniknięcia kolizji z japońskimi satelitami. Zakończenie projektu planowane jest na rok 2023.

Radar położony będzie w zachodniej prefekturze Yamaguchi, w jednej z japońskich baz wojskowych. System będzie rejestrował obecność szczątków w pobliżu działających satelitów i będzie przesyłał dane o nich w czasie rzeczywistym. Pozwoli to na dostosowanie orbity satelitów względem gruzu, co znacząco obniży groźbę kolizji.

Japońskie Ministerstwo Obrony przeznaczyć na ten projekt 4,4 miliarda jenów, czyli około 38 ​​milionów dolarów. Pieniądze na ten cel trafią do budżetu państwa już w kwietniu przyszłego roku.

Według szacunków ONZ, wokół Ziemi krąży około 300 tysięcy szczątków sztucznych obiektów wysłanych przez ludzi, o łącznej masie przekraczającej 5000 ton. Według szacunków japońskiej agencji kosmiczne JAXA, około 18 tysięcy z nich osiąga do 10 centymetrów średnicy.

Specjaliści twierdzą że najwięcej śmieci na orbicie pozostawiły USA, Rosja i Chiny. Prawie 95% gruzu to resztki statków kosmicznych, rakiet i narzędzi, które zostały pozostawione przez astronautów.

Przypomnijmy, że na górze Pico dos Dias w Brazylii działa już rosyjskie obserwatorium przeznaczone właśnie do obserwacji orbitujących nad nami szczątków ludzkiej działalności w kosmosie.

Źródło: ZmianyNaZiemi.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o