Radar do monitorowania gruzu kosmicznego

Japońskie Ministerstwo Obrony zbuduje specjalny radar do śledzenia odpadów kosmicznych i gruzu na orbicie Ziemi w celu uniknięcia kolizji z japońskimi satelitami. Zakończenie projektu planowane jest na rok 2023.

Radar położony będzie w zachodniej prefekturze Yamaguchi, w jednej z japońskich baz wojskowych. System będzie rejestrował obecność szczątków w pobliżu działających satelitów i będzie przesyłał dane o nich w czasie rzeczywistym. Pozwoli to na dostosowanie orbity satelitów względem gruzu, co znacząco obniży groźbę kolizji.

Japońskie Ministerstwo Obrony przeznaczyć na ten projekt 4,4 miliarda jenów, czyli około 38 ​​milionów dolarów. Pieniądze na ten cel trafią do budżetu państwa już w kwietniu przyszłego roku.

Według szacunków ONZ, wokół Ziemi krąży około 300 tysięcy szczątków sztucznych obiektów wysłanych przez ludzi, o łącznej masie przekraczającej 5000 ton. Według szacunków japońskiej agencji kosmiczne JAXA, około 18 tysięcy z nich osiąga do 10 centymetrów średnicy.

Specjaliści twierdzą że najwięcej śmieci na orbicie pozostawiły USA, Rosja i Chiny. Prawie 95% gruzu to resztki statków kosmicznych, rakiet i narzędzi, które zostały pozostawione przez astronautów.

Przypomnijmy, że na górze Pico dos Dias w Brazylii działa już rosyjskie obserwatorium przeznaczone właśnie do obserwacji orbitujących nad nami szczątków ludzkiej działalności w kosmosie.

Źródło: ZmianyNaZiemi.pl