Rachunki za prąd są wysokie? Będą jeszcze wyższe

Opublikowano: 29.03.2017 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 570

Przeglądając otrzymywaną fakturę za zużycie prądu można się załamać: Opłata abonamentowa, opłata sieciowa stała, opłata sieciowa zmienna całodobowa, opłata jakościowa, opłata OZE, opłata handlowa i opłata przejściowa. Niestety wiele wskazuje na to, że już niebawem dojdzie nam kolejna. W zaciszu rządowych gabinetów szykowana jest bowiem ustawa o nowej opłacie doliczanej do rachunków za prąd. Jej koszt ma wynieść od 33 do 50 zł w skali roku. Płacić mają wszyscy, bez wyjątku, czyli ponad 14 milionów odbiorców.

Nominalne ceny prądu sprzedawanego polskim gospodarstwom domowym są niskie (w porównaniu do cen obowiązujących na Zachodzie Europy). Według danych Eurostatu za 2015 rok średnia cena 1kW/h w naszym kraju kosztowała 0,142 euro. Dla porównania na Wyspach Brytyjskich cena 1kW/h kształtowała się na poziomie 0,218 euro, natomiast w Niemczech za 1kW/h trzeba było płacić 0,295 euro.

Problem pojawia się, gdy uwzględnimy parytet siły nabywczej pieniądza. Okazuje się, że statystyczny Polak zarabiający w 2015 roku przeciętną pensję mógł za nią kupić dwukrotnie mniej prądu niż statystyczny Niemiec czy Brytyjczyk. I to pomimo znacznie wyższych nominalnie cen energii elektrycznej, jakie tam obowiązują.

Niestety, wiele wskazuje na to, że ta niezbyt korzystna dla Polaków statystyka niebawem jeszcze się pogorszy. Rząd przygotował już bowiem nową ustawę wdrażającą w życie kolejną opłatę, która ma być doliczana do płaconych przez nas rachunków za energię elektryczną. Koszt tej opłaty według wstępnych szacunków ma wynieść od ok. 3 do 4 zł miesięcznie. W skali roku opłata będzie stanowiła kwotę od 33 do 50 zł (chociaż według organizacji ekologicznych koszta tej opłaty będą kilkukrotnie wyższe i mogą wynieść nawet kilkaset złotych w skali roku). Płacić mają wszyscy, bez wyjątku. To oznacza, że będzie ona doliczana do ok. 14,5 mln wystawianych w Polsce rachunków za prąd.

Zdjęcie: blickpixel (CC0)
Na podstawie: Wyborcza.pl, Money.pl
Źródło: Niewygodne.info.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

 1. brzeszczot 29.03.2017 12:13

  Dlaczego w Watypolsce wszystko jest takie drogie?

 2. Maximov 29.03.2017 13:59

  @brzeszczot
  Bo utrzymujesz armię urzędników i polityków.
  Dodatkowo zamiast coś robić, aby to zmienić narzekasz jak 95% społeczeństwa.

 3. MarcinL 29.03.2017 15:38

  W ogóle to dlaczego ta podwyżka? bo nigdzie w źródłach nie widzę

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.