Psylocybina może trwale zmienić osobowość

Opublikowano: 04.10.2011 | Kategorie: Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 969

Już pojedyncza duża dawka psylocybiny, aktywnego środka występującego w grzybkach halucynogennych, może zmienić osobowość na wiele miesięcy. Naukowcy z Johns Hopkins University zaobserwowali, że u 60% badanych zmiany osobowości były obserwowane przez co najmniej rok.

Jak na łamach “Journal of Psychopharmacology” poinformowali uczeni, długotrwałe zmiany obserwowano w tej części osobowości, którą psychologowie określają jako otwartość na doświadczenia. To, zgodnie z teorią „wielkiej piątki”, jeden z pięciu elementów osobowości, którą tworzą też neurotyczność, ekstrawersja, ugodowość i sumienność.

Z otwartością na doświadczenia wiążą się m.in. wyobraźnia, pojęcia z zakresu estetyki, uczucia, idee abstrakcyjne. Zwykle po 30. roku życia ten element osobowości jest już ukształtowany i nie zachodzą w nim większe zmiany. Tymczasem u 60% z 51 badanych duża dawka psylocybiny doprowadziła do znaczących zmian.

“Zwykle, jeśli cokolwiek dzieje się z otwartością na doświadczenia, to jest to jej redukowanie w miarę starzenia się” – mówi profesor psychiatrii Roland G. Griffiths.

Badani brali udział w od dwóch do pięciu ośmiogodzinnych sesji z narkotykami. Kolejne sesje były oddalone od siebie w czasie o co najmniej trzy tygodnie. Uczestników eksperymentu poinformowano, że otrzymają od średnich do dużych dawek psylocybiny podczas jednej z sesji. Jednak ani oni, ani uczeni obserwujący ich zachowanie nie wiedzieli, kiedy badanym podano narkotyk.

Podczas każdej z sesji badani mieli położyć się na kanapie, nałożyć na oczy opaskę, która odcinała ich od bodźców wzrokowych, na uszach mieli słuchawki z muzyką, a ich zadaniem było skupienie się na wewnętrznych doznaniach.

Po każdej z sesji uczestnicy znajdowali się pod nadzorem psychologów przez 1-2 miesięcy, a po zakończeniu eksperymentów nadzorowano ich przez 14 miesięcy.

Niemal wszyscy z badanych uważali się za osoby aktywne pod względem duchowym (regularnie uczestniczyli w nabożeństwach, modlitwach lub medytacjach). Ponad połowa miała wykształcenie wyższe. Do eksperymentów wybrano zdrowe psychicznie osoby, które podlegały szczegółowemu monitoringowi.

Profesor Griffiths uważa, że na podstawie badań można stwierdzić, iż psylocybina trwale zmienia osobowość, gdyż większość badanych wykazywała te oznaki przez ponad rok. Uczony nie jest jednak pewien, czy wyniki eksperymentu można przenieść na całą populację.

Jednocześnie Griffiths ostrzega przed potencjalnie groźnymi skutkami zażywania tego środka. Badani, podczas fragmentów dni sesji z narkotykami doświadczali lęku i niepokoju. Co prawda żaden z nich nie doznał krzywdy, ale trzeba pamiętać, że znajdowali się oni w ściśle kontrolowanym środowisku. W innych warunkach skutki mogłoby być gorsze.

Profesor uważa, że psylocybina możne zostać wykorzystana w terapii. Obecnie naukowiec bada, czy nie udałoby się zastosować jej u pacjentów chorujących na nowotwory, pomagając im przezwyciężyć depresję i lęki związane z poznaniem diagnozy. Nie wyklucza też, że pomoże ona rzucić nałóg osobom uzależnionym od tytoniu.

Opracowanie: Mariusz Błoński
Na podstawie: Medical Xpress
Źródło: Kopalnia Wiedzy


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

5 komentarzy

  1. bro 04.10.2011 10:10

    Bardziej prawdopodobne jest, że przyczyną zaburzeń “otwartości na doświadczenia” było zażycie psylocybiny w “ściśle kontrolowanym środowisku” tj. na kanapie i w opasce, a do tego jeszcze ze słuchawkami na uszach.

  2. bartosz_kopan 04.10.2011 13:04

    “Psylocybina może trwale zmienić osobowość” – czyli to dobrze czy źle, bo artykuł tego nie precyzuje.
    To że w jakiś sposób zmienia, to jeszcze nic złego, a nawet, jak zauważono pod koniec artykułu, można to pozytywnie wykorystać.
    Nie powinno się straszyć psylocybiną czy THC, a jednocześnie ciągle pomijać zabójczego, uzależniającego działania alkoholu etylowego. To przyzwolenie społeczne na jego spożywanie i nadużywanie powinno być celem kampanii społecznych. Tylko komu zależy na trzeźwo myślącym społeczeństwie?

  3. hybrid 04.10.2011 13:12

    prawda zmienia sie postrzeganie swiata..jak?? mi na lepsze!! i nie siedzialem z opaska na oczach tylko w malym zagajniku pod lasem w cieply wrzesniowy wieczor!!wrazenia..bezcenne:)

  4. bartosz_kopan 04.10.2011 13:20

    Tylko że poczucie więzi ze wszechświatem, więzi z Gają i wszystkim stworzeniem nie jest na rękę elitom, bo spróbuj taką osobę namówić do przemocy, do walki i zabijania.
    Utraciliśmy wiele odrzucając naturalne środki psychoaktywne, na rzecz ogłupiającego i wywołującego agresję alkoholu.

  5. Yezior 05.10.2011 00:40

    Choć nie doświadczyłem idę o zakład że zmiany idą na lepsze. Porzucenie ego i nawyków myślenia nabytych w procesie socjalizacji. Chorej socjalizacji. Wymknięcie się uprzedzeniom i przesądom.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.