Przywrócono pozew przeciwko Exxon Mobil

Opublikowano: 18.07.2011 | Kategorie: Prawo, Publikacje WM, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 4

INDONEZJA, STANY ZJEDNOCZONE. 8 lipca 2011 roku Federalny Sąd Apelacyjny w Waszyngtonie przywrócił pozew przeciwko Exxon Mobil, odrzucony wcześniej przez sąd niższej instancji. Jeden z największy koncernów naftowych świata został oskarżony o wspomaganie i podżeganie do morderstw, tortur i wykorzystywania seksualnego, którego dopuszczały się indonezyjskie siły bezpieczeństwa w prowincji Aceh (Sumatra) od początku lat 1990. Pozew został wniesiony przez 15 mieszkańców wsi z regionu Aceh: Federalny Sąd Apelacyjny odrzucił argumentacje sądu niższej instancji, który sugerował, że amerykańskie sądy nie mogą rozstrzygać kwestii spornych dotyczących rzekomych wydarzeń, które miały miejsce w Indonezji w okresie stanu wojennego i są związane z zaangażowaniem indonezyjskiego wojska.

Rzecznik Exxon Mobil, Patrick McGrinn, przypomniał, że jego firma „walczy z tymi bezpodstawnymi roszczeniami od wielu lat”. Podczas gdy w prowincji Aceh trwały walki obliczone na uzależnienie regionu od Indonezji, Exxon Mobil operujący w okolicy miał wspierać – zdaniem oskarżycieli – działania indonezyjskiej armii próbującej zdławić ruchy separatystyczne. Żołnierze dopuszczali się wówczas naruszeń praw człowieka, kierując odwet pod adresem ludności cywilnej. Indonezyjscy wojskowi korzystali wówczas z obiektów w Aceh, znajdujących się pod kierownictwem i kontrolą Exxon. Budynki skonstruowane lub należące do koncernu były wykorzystywane do przesłuchań, tortur i morderstw. Firma miała także użyczyć ciężkiego sprzętu, który posłużył później do kopania grobów. Tylko w 2000 roku w Aceh z rąk indonezyjskiej armii zginęło ponad 600 osób.

Gdy w 2002 roku pozew tej samej treści wpłynął do amerykańskiego sądu federalnego, Departament Stanu USA zaapelował o odrzucenie pozwu powołując się na szkody jakie ten mógłby przynieść toczonej właśnie „wojnie z terroryzmem”.

Opracowanie: Damian Żuchowski
Na podstawie: bloomberg.com, business-humanrights.org, upstreamonline.com
Dla “Wolnych Mediów”

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , , , , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o