Kolejny wyciek ropy z instalacji Exxon

Opublikowano: 02.04.2013 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 549

31 marca w pobliżu miasta Mayflower w Arkansas w Stanach Zjednoczonych doszło do kolejnego wycieku ropy naftowej, tym razem z rurociągu korporacji Exxon. Jak dotąd ewakuowano mieszkańców 22 domostw. Skalę dotychczasowego wycieku szacuje się na dziesiątki tysięcy baryłek ropy, co amerykańskie służby ochrony środowiska określają jako “znaczący wyciek” (major spill). Istnieje obawa, że ropa może się przedostać do pobliskiego jeziora Conway.

Wyciek nastąpił w dość niewygodnym czasie dla firmy Exxon. Po pierwsze amerykański Departament Stanu jest w trakcie oceniania stanu bezpieczeństwa należącego do Exxon rurociągu Keystone XL, który jest gigantyczną inwestycją firmy i którym popłynąć ma wkrótce 800 tysięcy baryłek ropy dziennie z kanadyjskich pól naftowych do Zatoki Meksykańskiej. Po drugie do wycieku z winy Exxona doszło też kilka dni temu. Obecny wyciek jest już drugim w ciągu tygodnia. Do poprzedniego doszło 27 marca, gdy przewożący kanadyjską ropę pociąg wykoleił się i z cystern wyciekły do ziemi tysiące litrów ropy.

Organizacje zajmujące się ochroną środowiska alarmują, że rozwój pól naftowych i transport ropy przez terytorium Stanów Zjednoczonych są poważnym zagrożeniem dla środowiska i próbują zablokować otwarcie rurociągu Keystone XL. Nie przekonują ich argumenty naftowych lobbystów o tym, że nowy rurociąg wpłynie na obniżenie kosztów paliwa w USA. Wycieki z instalacji naftowych zdarzają się dość często.

W 2011 roku firma Exxon została ukarana przez sąd grzywną w wysokości 1,7 miliona dolarów za wyciek do rzeki Yellowstone, gdzie znalazło się kilka tysięcy baryłek ropy powodując gigantyczne szkody dla fauny i flory.

Firma Exxon zasłynęła też w 1989 roku roku spowodowaniem największej katastrofy ekologicznej w historii ziemi. 24 marca 1989 należący do firmy tankowiec Exxon Valdez rozbił się u wybrzeży Alaski po wejściu na skały w Zatoce Księcia Williama. Do wody wydostało się kilkadziesiąt milionów galonów ropy, w wyniku czego skażone zostało 1900 kilometrów linii brzegowej Alaski. W wyniku katastrofy zginęły miliony zwierząt.

Exxon lub ExxonMobil znana w Europie jako ESSO, to największa korporacja naftowa na świecie. Oprócz unikania poważnych konsekwencji za niedbałość przy zabezpieczaniu swoich transportów, znana jest ze związków z amerykańską elitą polityczną. Związki takie utrzymywane były od samego początku istnienia firmy, gdy pod nazwą Standard Oil należała do Johna Rockefellera. W ostatnim czasie o firmie głośno było w związku z tym, że jej zarząd przekazał amerykańskiej Partii Republikańskiej ponad milion dolarów na kampanię wyborczą George’a W. Busha. W zamian za dotację, administracja Busha natychmiast po zwycięstwie w wyborach wycofała Stany Zjednoczone z Protokołu Kyoto.

Korporacja znana jest z finansowania kampanii dezinformacyjnych na temat zagrożenia globalnym ociepleniem i oficjalnie finansuje takie instytucje lobbyingowe jak American Petroleum Institute (API) czy US Council for International Business (USCIB). Obie firmy znane są z prowadzenia lobbyingu na rzecz przemysłu naftowego i dyskredytowania instytucji zwracających uwagę na szkodliwość działań tej branży. Obie firmy aktywnie lobbują na rzecz umożliwienia firmie Exxon prowadzenia działalności wydobywczej na terenach parków narodowych.

Firma Exxon (ESSO) to oczywiście nie jedyna korporacja naftowa odpowiedzialna za rujnowanie środowiska. W 2010 roku z platformy należącej do brytyjskiej korporacji BP wyciekły tysiące ton ropy na długi czas niszcząc środowisko morskie w Zatoce Meksykańskiej. Niesławne praktyki prowadzi też holendersko-brytyjska firma SHELL, która przez Greenpeace oskarżana jest od wielu lat o dewastację środowiska w wielu krajach, szczególnie w Afryce a przez Amnesty International o wspieranie krwawych represji wobec tych, którzy przeciwstawiali się tym praktykom, na przykład w Nigerii.

Część z katastrof związanych z przemysłem naftowym wydarzyła się na skutek działania żywiołów takich jak huragany, więc nawet najbardziej zaawansowane środki bezpieczeństwa nie są w stanie zapobiec takim katastrofom.

Autor: Bartłomiej Zindulski
Źródło: Lewica


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. 8pasanger 02.04.2013 21:59

    Ufajmy korporacjom!!! Obniżajmy podatki i likwidujmy wszelkie regulacje np.: grzywny za zanieczyszczanie środowiska.Wkrótce będziemy żyć jak w raju z filmu z Poison Fire http://www.youtube.com/watch?v=bq2TBOHWFRc
    Nie miejmy złudzeń czy korporacje z pierwszego świata nie postarają się zrobić trzeciego jeśli zwiększy to ich stopy zysku.W Grecji już próbują zrobić drugą Etiopię bez służby zdrowia ,pewnie następnym krokiem będzie likwidacja wodociągów jako przeżytku przecież taniej zrzucać obywatelom butelkowaną wodę z helikoptera.Zrzucać albo i nie zrzucać.

  2. devilan1410 03.04.2013 10:42

    Za mało ropu wyciekło z zatoki meksykańskiej aby zahamować Golfsztrom, że trzeba jeszcze pozorować kolejne wycieki?

    http://www.globalnaswiadomosc.com/calaprawdaozatoce.htm

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.