Liczba wyświetleń: 1033
INDONEZJA, STANY ZJEDNOCZONE. 8 lipca 2011 roku Federalny Sąd Apelacyjny w Waszyngtonie przywrócił pozew przeciwko Exxon Mobil, odrzucony wcześniej przez sąd niższej instancji. Jeden z największy koncernów naftowych świata został oskarżony o wspomaganie i podżeganie do morderstw, tortur i wykorzystywania seksualnego, którego dopuszczały się indonezyjskie siły bezpieczeństwa w prowincji Aceh (Sumatra) od początku lat 1990. Pozew został wniesiony przez 15 mieszkańców wsi z regionu Aceh: Federalny Sąd Apelacyjny odrzucił argumentacje sądu niższej instancji, który sugerował, że amerykańskie sądy nie mogą rozstrzygać kwestii spornych dotyczących rzekomych wydarzeń, które miały miejsce w Indonezji w okresie stanu wojennego i są związane z zaangażowaniem indonezyjskiego wojska.
Rzecznik Exxon Mobil, Patrick McGrinn, przypomniał, że jego firma „walczy z tymi bezpodstawnymi roszczeniami od wielu lat”. Podczas gdy w prowincji Aceh trwały walki obliczone na uzależnienie regionu od Indonezji, Exxon Mobil operujący w okolicy miał wspierać – zdaniem oskarżycieli – działania indonezyjskiej armii próbującej zdławić ruchy separatystyczne. Żołnierze dopuszczali się wówczas naruszeń praw człowieka, kierując odwet pod adresem ludności cywilnej. Indonezyjscy wojskowi korzystali wówczas z obiektów w Aceh, znajdujących się pod kierownictwem i kontrolą Exxon. Budynki skonstruowane lub należące do koncernu były wykorzystywane do przesłuchań, tortur i morderstw. Firma miała także użyczyć ciężkiego sprzętu, który posłużył później do kopania grobów. Tylko w 2000 roku w Aceh z rąk indonezyjskiej armii zginęło ponad 600 osób.
Gdy w 2002 roku pozew tej samej treści wpłynął do amerykańskiego sądu federalnego, Departament Stanu USA zaapelował o odrzucenie pozwu powołując się na szkody jakie ten mógłby przynieść toczonej właśnie „wojnie z terroryzmem”.
Opracowanie: Damian Żuchowski
Na podstawie: bloomberg.com, business-humanrights.org, upstreamonline.com
Dla „Wolnych Mediów”