Przestańcie zbierać rośliny mięsożerne!

Opublikowano: 27.05.2022 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1611

Władze Kambodży wezwały opinię publiczną do zaprzestania zbierania mięsożernej rośliny Nepenthes bokorensis w obawie, że może zniknąć. Ministerstwo środowiska tego kraju poinformowało, że roślina „zostanie zniszczona” w odpowiedzi na nagranie wideo rozpowszechniane przez trzy kobiety z Kambodży zbierające je na górze Bokor w Kampot.

Na nagraniu widać kobiety z podnieceniem podnoszące rośliny penisa i przykładające je do twarzy, porównując ich podobieństwo do penisów o różnych kształtach i rozmiarach. Roślina, zwana Nepenthes bokorensis, ma długą, podobną do prącia rurkę, w której topią się owady, oraz zakrzywioną pokrywkę, podobną do głowy męskich narządów płciowych.

Ministerstwo Środowiska Kambodży napisało na Facebooku: „To, co robią jest złe i nie powinni tego robić ponownie w przyszłości”. „Dziękuję za miłość do zasobów naturalnych, ale nie zbieraj kwiatów, bo ulegną zniszczeniu” – czytamy w oświadczeniu przetłumaczonym z języka khmerskiego na angielski.

Według Live Science gatunek nazywa się Nepenthes bokorensis, a nie Nepenthes Holdenii, jak podają niektóre źródła, chociaż oba należą do tego samego rodzaju. Są one znane jako „rośliny dzbane”, ponieważ mają zmutowane liście zwane pułapkami wabiącymi, które wabią owady słodko pachnącym nektarem.

„Kiedy wąchasz słoik bokorensis, pachnie słodko – podobnie jak cukierki” – powiedział Live Science François Mey, ilustrator botaniczny, który jako pierwszy opisał gatunek. N. bokorensis jest rośliną pnącą i może osiągnąć wysokość do 7 metrów, więc są dość widoczne. N. bokorensis rośnie na glebach ubogich w składniki odżywcze, dlatego musi uzupełniać swoją dietę żywą zdobyczą, głównie mrówkami. Ma długą rurkę przypominającą trzonek dzbanka lub penisa, a charakterystyczny sklepiony korek zamyka rurkę, dopełniając falliczny wygląd. Gdy mrówki pełzają wzdłuż kwiatu lub krawędzi rurki, wślizgują się i topią w płynach trawiennych wewnątrz rurki, zanim zostaną połknięte.

N. bokorensis nie został formalnie opisany do maja aż do 2009 roku, chociaż gatunek ten znany jest miejscowym co najmniej od początku dwudziestego wieku. Mei powiedziała wówczas w gazecie, że pogląd jest zagrożony z powodu oczyszczenia gruntu przez rząd Kambodży pod ważne inwestycje prywatne. Opisał roślinę jako „potencjalnie zagrożoną” wyginięciem, również z powodu ekspansji przemysłu turystycznego Kambodży. Chociaż N. bokorensis jest endemiczny dla Kambodży, jest uprawiany przez miłośników roślin w Wielkiej Brytanii. Hampshire Carnivorous Plants, z siedzibą w Southampton, wystawił N. bokorensis na sprzedaż jako jedną ze swoich roślin. Stwierdza, że gatunek jest „bardzo łatwy w uprawie” i ma „piękne prążkowane upierzenie” i „piękne” dzbany.

Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.